Asystencja osobista osoby niepełnosprawnej. "Chcemy, by regulacje były gotowe w przyszłym roku"

2023-05-12, 16:41

Asystencja osobista osoby niepełnosprawnej. "Chcemy, by regulacje były gotowe w przyszłym roku"
W Polsce żyje prawie 950 tys. osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.Foto: shutterstock/fizkes

Prace nad projektem regulacji dotyczącej asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami są zaawansowane. Zależy nam na tym, aby to rozwiązanie trafiło do osób z niepełnosprawnościami w przyszłym roku - przekazała doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Kancelaria Prezydenta RP wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej pracują nad projektem dotyczącym asystencji osobistej. Asystent osobisty ma za zadanie pomóc osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności i podejmowaniu różnych aktywności społecznych, np. w wyjściu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację.

"Trwają prace nad projektem"

- Prace nad projektem trwają od dłuższego czasu, są zaawansowane, jednak jeszcze niezakończone - powiedziała zasiadająca w prezydenckiej Radzie do spraw Społecznych, Malinowska-Kowalczyk. Jak poinformowała, zgodnie z wolą prezydenta Andrzeja Dudy, Kancelaria Prezydenta planuje sfinalizować prace tak, aby prezydencka inicjatywa mogła możliwie jak najszybciej zostać zaprezentowana publicznie i przekazana do szerokich konsultacji społecznych, w szczególności konsultacji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.

Jak przekazała, aktualnym założeniem tej inicjatywy prezydenckiej dot. asystencji jest spójność z procedowanym już w Parlamencie rządowym projektem ustawy o świadczeniu wspierającym. - Ważne jest skorelowanie rozwiązań w projekcie asystencji osobistej z rozwiązaniami, które zawarte są w projekcie ustawy o świadczeniu wspierającym. Chodzi bowiem o spójność systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami - wyjaśniła.

Malinowska-Kowalczyk poinformowała, że Kancelaria chciałaby, aby projekt dot. asystencji osobistej został skierowany do Sejmu jeszcze w tej kadencji. - Zależy nam na tym, aby asystencja osobista była rozwiązaniem systemowym, a nie projektowym - mówiła. - Osobiście mam nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłym roku - dodała.

Spotkanie z przedstawicielami strony społecznej

Doradczyni wspomniała również o odbytym już spotkaniu z przedstawicielami strony społecznej, podczas którego przeanalizowany został przekazany Kancelarii Dekalog asystencji osobistej, przygotowany przez stronę społeczną. Przekazała, że ze strony Kancelarii jest zrozumienie dla tych postulatów i wola, aby w miarę możliwości zostały one uwzględnione w zapisach ustawowych.

- W obecnym kształcie, szacuję, że ok. 70 proc. tego, o co prosili przedstawiciele strony społecznej, jest zawarte w projekcie. Projekt będzie publicznie zaprezentowany w momencie, kiedy będzie już skorelowany i spójny z zapisami ustawy dotyczącej świadczenia wspierającego - podsumowała.

Czytaj więcej:

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym, przygotowany przez resort rodziny i polityki społecznej, ma wesprzeć osoby mające największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Zgodnie z projektem, świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Jej wysokość w 2023 r., po waloryzacji, wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Propozycja MRiPS zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej - zależnie od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej