Sejm obraduje nad 14. emeryturą. "Rząd nie rozkłada bezradnie rąk"
Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy, który ma ustanowić tak zwaną czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Będzie ona równa minimalnej emeryturze, która w tym roku wyniesie 1588,44 zł.
2023-05-24, 15:30
Do świadczenia w tej wysokości uprawnieni będą seniorzy, którzy pobierają emeryturę do 2900 złotych brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".
Ochrona przed ubóstwem
Poparcie dla projektu wyraził w debacie sejmowej klub Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka PiS Lidia Burzyńska tłumaczyła, że regulacja wpisuje się w działania mające na celu poprawę sytuacji materialnej seniorów.
Posłuchaj
REKLAMA
Wyjaśniała, że ochrona tej grupy przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest kluczowa dla polityki społecznej państwa. Wskazała, że obecny rząd nie rozkłada bezradnie rąk, tylko podejmuje realne działania.
Konfederacja przeciwna pomocy
Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożyła Konfederacja. Poseł tego koła Krzysztof Bosak mówił, że rząd proponuje świadczenie wyłącznie po to, aby pozyskać głosy wyborców. Wskazał, że chodzi przede wszystkim o osoby starsze i mniej zarabiające.
Zdaniem posła Bosaka jest to realizowane kosztem tej części społeczeństwa, która w jego ocenie pracuje na utrzymanie państwa.
REKLAMA
Posłuchaj
8 mln uprawnionych
Projekt przewiduje także, że rząd każdorazowo będzie mógł zwiększyć wysokość świadczenia powyżej kwoty emerytury minimalnej. Zakłada również, że rząd rozporządzeniem będzie decydował o tym, w jakim terminie zostanie wypłacona. W tym roku ma to nastąpić na przełomie sierpnia i września.
Świadczenie otrzyma ponad 8 milionów osób.
REKLAMA
- Marlena Maląg: szykujemy programy dla seniorów, rodzin, pracowników i przedsiębiorczych kobiet
- Polacy chcą "czternastek" dla wszystkich emerytów. Znamy wyniki nowego sondażu
IAR/fc
REKLAMA