more_horiz
Wiadomości

"To dalsza próba destabilizacji Polski". Żaryn o migrantach na granicy polsko-białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 22:52
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że Rosja i Białoruś po raz kolejny eskalują sytuację na granicy Polski z Białorusią. Odniósł się w ten sposób do informacji o grupie migrantów z Syrii i Iraku koczujących od trzech dni za murem wybudowanym na granicy. Organizacja Grupa Granica twierdzi, że migranci znajdują się na terytorium Polski i są zastraszani przez służby białoruskie.
Jak informują media, na granicy polsko-białoruskiej znajduje się duża grupa wraz z dziećmi; nie mogą się cofnąć i proszą o azyl w Polsce.
Jak informują media, na granicy polsko-białoruskiej znajduje się duża grupa wraz z dziećmi; nie mogą się cofnąć i proszą o azyl w Polsce.Foto: DWOT/terytorialsi.wp.mil.pl

"Pojawienie się grupy migrantów na Białorusi, która próbuje wymusić zgodę na przejście do Polski, to dalsza próba destabilizacji Polski oraz wywołania kolejnego etapu wojny informacyjnej. Niestety środowiska aktywistów i niektóre media reagują w sposób korzystny dla agresora, wpisując się w operację hybrydową przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej i wywierając presję informacyjną na polskie władze" - czytamy we wpisie Stanisława Żaryna.

Białoruś i Rosja zarządzają presją migracyjną

Przypomniał on również historię z Usnarza, gdzie grupę Afgańczyków wykorzystano do "destabilizacji granicy i wytworzenia presji na władze polskie, by zgodziły się na szlak nielegalnej migracji zarządzany przez Rosję i Białoruś".

Według Stanisława Żaryna Białoruś i Rosja zarządzają presją migracyjną, ukrywając realne działania za fasadą kryzysu migracyjnego. Podkreślił, że Polska nie może zgodzić się na takie działania, ta operacja jest bowiem elementem "rosyjskiej próby zniszczenia struktur Zachodu".

Czytaj więcej:

Przymusowa relokacja migrantów. Fogiel: trzymamy się litery prawa, a naszym zadaniem jest strzeżenie granic

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także