Najważniejsi urzędnicy UE otrzymają polski raport o stratach wojennych. Mularczyk: to konieczne wobec postawy Niemiec
Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji Niemiec trafi na biurka urzędników Unii Europejskiej. Na konferencji prasowej poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
2023-06-02, 14:45
Adresatami będą: przewodnicząca PE Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szef dyplomacji UE Josep Borrell, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova oraz komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.
- Jest to nasz pierwszy etap, czyli poinformowanie najważniejszych urzędników Unii o niezałatwionym problemie odszkodowań wojennych dla Polski - dodał minister Mularczyk.
Posłuchaj
Kolejny etap działań
Wiceszef MSZ podkreślił, że to kolejny etap działań na arenie międzynarodowej. - To działania konieczne wobec dwuznacznej postawy Niemiec - zaznaczył.
- Chcemy, aby nasze działania stanowiły podstawę do otwartej, uczciwej debaty międzynarodowej, postawienia problemu braku sprawiedliwego pokoju po II wojnie światowej na agendzie europejskiej - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Arkadiusz Mularczyk dodał, że przed roszczeniami polskich ofiar Niemcy chowają się za immunitetem jurysdykcyjnym. Podczas jego ostatniej wizyty w Berlinie w Niemczech rozpoczęła się kampania informacyjna o polskich stratach wojennych.
Międzynarodowa konferencja w Atenach
13 czerwca w Atenach odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat reparacji wojennych z udziałem prawników z Grecji, Polski, Włoch i Serbii. Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi sześć bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Raport w tej sprawie przedstawiono 1 września zeszłego roku. W kwietniu rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, poniesionych przez Polskę i Polaków z powodu napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i niemieckiej okupacji.
REKLAMA
- Odpowiedzialność Niemiec za skutki II wojny światowej. MSZ: sprawa wzbudza emocje
- Niemieckie reparacje dla Polski. Premier Morawiecki: to poprawiłoby stosunki naszych państw
- "Punkt wyjścia do rozmów". Wiceminister Mularczyk skierował list do niemieckich parlamentarzystów
Mularczyk: Niemcy używają swoich zasobów, żeby dyskredytować Polskę
IAR/nt
REKLAMA