PZU "Minuta dla skóry" - nowoczesny program profilaktyki nowotworów

2023-06-15, 09:30

PZU "Minuta dla skóry" - nowoczesny program profilaktyki nowotworów
Rak skóry jest jedną z najczęściej występujących onkologicznych chorób skóry. Foto: Mat. promocyjne PZU

Rak skóry jest jedną z najczęściej występujących onkologicznych chorób skóry, która z roku na rok dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na czerniaka w Polsce wzrosła aż o 300 proc. W odpowiedzi na ten problem, PZU zainicjował program prewencyjny "Minuta dla skóry", który pozwala zwiększyć wykrywalność nowotworów skóry na wczesnym etapie. Tym samym osoby, u których zostaną zdiagnozowane zmiany, mają większe szanse na powrót do zdrowia.

W większości przypadków nowotwory skóry można wyleczyć jeśli zostaną wykryte we wczesnej fazie. Podstawą jest jednak prewencja i zapobieganie rozwijaniu się zmian rakowych. Pierwszym krokiem do tego jest zminimalizowanie narażania skóry na promieniowanie UV. Kolejną, równie istotną kwestią, jest regularna samokontrola skóry w celu wykrycia ewentualnych zmian. Dzięki niej można zauważyć niepokojące znamiona lub pieprzyki, które mogą być objawem nowotworu skóry.

- Dbanie o zdrowie to nasz obowiązek oraz wyraz troski o innych. Dlatego PZU podejmuje wiele działań, by uświadamiać Polakom znaczenie codziennej profilaktyki zdrowia. Tworzymy i wdrażamy m.in. innowacyjne rozwiązania, które mogą w tym pomóc. Pamiętajmy, że największy wpływ na nasze zdrowie i życie mamy my sami. Unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV i stosowanie kremów z filtrem, noszenie nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych, a także regularna kontrola skóry, to proste sposoby na zapobieganie chorobom skórnym – mówi Kinga Skalska, starszy specjalista ds. rozwoju portfela i wdrożeń.

Kinga Skalska, starszy specjalista ds. rozwoju portfela i wdrożeń Kinga Skalska, starszy specjalista ds. rozwoju portfela i wdrożeń

Aplikacja w smartfonie pomaga wykryć nowotwory skóry

Zainicjowany przez największego polskiego ubezpieczyciela program „Minuta dla skóry" ma zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat ryzyka wystąpienia nowotworów skóry oraz zachęcić do regularnego badania znamion. Głównym założeniem projektu jest skorzystanie ze  sztucznej inteligencji w  aplikacji SkinVision. Jest to certyfikowane narzędzie medyczne, które umożliwia skanowanie znamion przy użyciu aparatu w smartfonie. Dzięki niemu badanie profilaktyczne w domowym zaciszu trwa tylko kilkadziesiąt sekund, a regularne powiadomienia przypominają o monitorowaniu stanu skóry i dodatkowych zaleceniach.

W ramach działań prewencyjnych PZU oferuje skorzystanie z narzędzia oraz wiedzę na temat tego, jak zadbać o siebie i bliskich, korzystając z najnowszych dostępnych technologii. PZU dba o to, aby profilaktyka dawała wymierne efekty i wpływała na poprawę  i ochronę zdrowia. Program „Minuta dla skóry", który w ubiegłym roku zdobył prestiżową międzynarodową nagrodę EFMA-Accenture Innovation in Insurance, jest doskonałym przykładem takiego podejścia. Biorąc pod uwagę, że na jednego lekarza dermatologa przypada ponad 17 tys. pacjentów, innowacyjne podejście zyskuje na znaczeniu.

Potwierdzona skuteczność

Aplikacja SkinVision działa  przy współpracy z zespołem dermatologów i przeszła testy kliniczne. Użytkownicy aplikacji przebadali swoje znamiona już blisko 3,5 mln razy, dzięki czemu wykryto około 55 tys. nowotworów.

Sukcesem zakończył się także pilotaż aplikacji SkinVision przeprowadzony przez PZU. Zostało nim objętych ponad 100 tysięcy pracowników firm współpracujących z PZU Życie SA, a także pracownicy PZU. Osoby zainteresowane otrzymały kod pozwalający na wykonanie skanu wszystkich znamion skórnych oraz bezpłatne korzystanie z aplikacji przez 6 miesięcy, co umożliwiło monitorowanie potencjalnie niepokojących zmian.

Pilotaż udowodnił skuteczność narzędzia – aplikacja wykryła pięć przypadków nowotworów skóry, które następnie zostały potwierdzone klinicznie.

Z tego powodu PZU zdecydował się udostępnić aplikację na większą skalę. Pracownicy firm, którzy posiadają ubezpieczenie grupowe w PZU Życie SA, mają teraz szansę na skorzystanie z aplikacji.

Narzędzie łatwo dostępne

Korzystanie z aplikacji SkinVision jest niezwykle proste i wygodne. Wystarczy wykonać zdjęcie znamienia, które chcemy zbadać, a następnie poczekać kilka chwil na wynik. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, aplikacja w krótkim czasie analizuje zdjęcia, ocenia ryzyko wystąpienia nowotworu i daje zalecenia co do dalszych kroków. Jeśli wynik będzie wskazywał na wysokie ryzyko nowotworu, aplikacja zarekomenduje  wizytę u dermatologa. Jeśli natomiast ryzyko nowotworu będzie niskie, aplikacja zasugeruje kolejne skanowanie znamion po określonym czasie. Dużym atutem aplikacji są regularne przypomnienia o kontroli znamion.

Tomasz Łakomy, dyrektor ds. zarządzania efektywnością sieci sprzedaży i portfelem w PZU Tomasz Łakomy, dyrektor ds. zarządzania efektywnością sieci sprzedaży i portfelem w PZU

- Pandemia dużo zmieniła w obszarze zdrowia i opieki zdrowotnej. Miała wpływ m.in. na rozwój i wdrożenie rozwiązań telemedycznych, z których chętnie korzysta coraz więcej osób. Internet stał się podstawowym narzędziem niezbędnym do załatwiania spraw, takich jak opłaty rachunków, ale także telewizyty u specjalistów. Dotyczy to również seniorów, w przypadku których ryzyko wystąpienia nowotworu jest najwyższe. Obecnie 75% osób powyżej 56 roku życia deklaruje, że korzystają z internetu. Dlatego jesteśmy przekonani, że niezależnie od wieku, każdy może skorzystać z innowacyjnego narzędzia, jakim jest aplikacja SkinVision i poświęcić minutę dla swojej skóry, a przy tym również dla swojego zdrowia – twierdzi Tomasz Łakomy, dyrektor ds. zarządzania efektywnością sieci sprzedaży i portfelem w PZU.

Ważne jest, aby pamiętać, że aplikacja SkinVision nie zastępuje wizyty u lekarza. Jej głównym celem jest pomoc we wczesnym wykryciu nowotworów skóry oraz edukacja w zakresie profilaktyki.

Dbanie o zdrowie skóry powinno stać się nawykiem każdego z nas. Regularne badanie znamion oraz przestrzeganie zaleceń dermatologa jest kluczem do wczesnego wykrycia nowotworów skóry oraz szybkiego powrotu do zdrowia. Dzięki programowi "Minuta dla skóry" i wykorzystaniu najnowszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, badanie skóry jest proste, szybkie i dostępne dla każdego.


Artykuł sponsorowany / PZU

Polecane

Wróć do strony głównej