Milionowe odszkodowania dla ofiar II wojny światowej. Polacy pozywają niemieckie firmy

2023-06-20, 15:53

Milionowe odszkodowania dla ofiar II wojny światowej. Polacy pozywają niemieckie firmy
Polacy pozywają dwie niemieckie firmy; domagają się łącznie ponad 19 mln zł. Foto: shutterstock

Potomkowie dwóch Polaków, którzy ucierpieli w wyniku zbrodniczych działań Niemiec w czasie II wojny światowej, zdecydowali się pozwać dwie niemieckie firmy - koncern Bayer oraz firmę Henschel GmBH - pisze we wtorek wPolityce.pl.

Według portalu powodowie domagają się od niemieckich firm łącznie ponad 19 milionów złotych.

"Pozwy dotarły do Sądu Okręgowego w Krakowie. Pierwszy z pozwów złożyła rodzina Leopolda Wellisza - polskiego finansisty i przemysłowca, zmuszonego do ucieczki z Polski przed niemieckimi represjami z uwagi na swoje żydowskie korzenie. Z powództwem w tej sprawie wystąpili wnukowie pana Leopolda: Krzysztof Wellisz, Tadeusz Wellisz i Michael Tremmer" - podaje wPolityce.pl.

W tym przypadku, informuje portal, pozwana została firma Henschel GmBH, która jest następcą prawnym firmy Henschel und Sohn. "Wspomniana firma w czasie II wojny światowej przejęła i korzystała z zasobów polskiej firmy Fablok, której największym udziałowcem był Leopold Wellisz. Powodowie domagają się od niemieckiej firmy wypłaty odszkodowania w wysokości 17.353.528, 86 złotych, a ponadto przeprosin za naruszenie ich dóbr osobistych" - zaznacza portal.

Przymusowa praca

Według wPolityce.pl drugi pozew złożyła córka Tadeusza Śledzińskiego - polskiego inżyniera, wieloletniego pracownika i dyrektora w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Pan Tadeusz został aresztowany przez Niemców w 1940 roku i spędził 5 lat w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Pracował tam przymusowo dla przedsiębiorstwa IG Farben, założonego przez firmę Bayer.

W tym wypadku powódka domaga się od firmy Bayer AG wypłaty 1.708.076 zł. W obu sprawach, jak podaje portal, rodziny reprezentują - pro publico bono - prawnicy z Fundacji Odszkodowań Wojennych Obrońcy - Obrońcom.

Czytaj także:

PAP,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej