IMGW ostrzega przed burzami. Wiatr może niszczyć zabudowania i wyrywać drzewa z korzeniami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Burze nie dotrą jedynie na Podlasie, Lubelszczyznę, Mazury i wschodnią część Mazowsza.
2023-06-21, 10:45
Synoptycy ostrzegają przed upałem w Polsce zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej. Na tych samych obszarach mogą wystąpić gwałtowne burze. Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedziała, że dziś chłodniej będzie jedynie na wschodzie.
- Na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Ziemi Świętokrzyskiej, Warmii i Mazurach oraz na Podkarpaciu temperatura maksymalna wyniesie od 26 do 29 stopni. Natomiast w pozostałych jedenastu województwach temperatura przekroczy 30 stopni, a miejscami - 32 stopnie - mówiła Emilia Szewczak.
Wysokie temperatury i gwałtowny wiatr
Synoptyk IMGW zaznaczyła, że tak wysoka temperatura może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Posłuchaj
Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW: w czasie burz będzie występował silny wiatr i ulewny deszcz (IAR) 0:19
Dodaj do playlisty
Emilia Szewczak dodała, że wiatr osiągający prędkość 90 kilometrów na godzinę może niszczyć zabudowania, zrywać dachy i linie wysokiego napięcia, a także wyrywać drzewa z korzeniami.
Ostrzeżenia przed burzami będą obowiązywać od 11.00 do północy. Burze będą zanikać w nocy.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Alert wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzega przed burzami, którymi może zostać dotkniętych 12 województw. Wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru jest możliwe w pasie od Pomorza po Dolny Śląsk i Małopolskę.
Służby wzywają do zachowania ostrożności i w miarę możliwości pozostania w domu oraz zabezpieczenia rzeczy, które może porwać wiatr. Ostrzegają także przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.
Upalnie ma być do piątku. W całej Polsce zachodniej, na południu i w centrum spodziewane są gwałtowne burze. Mogą im towarzyszyć opady deszczu od 25 do 40 litrów wody na metr kwadratowy, a także silny wiatr osiągający prędkość do 90 kilometrów na godzinę.
Zmiany pogody w kolejnych dniach
Według prognoz, czwartek będzie nieco spokojniejszym dniem w pogodzie. Burze się przemieszczą na wschód, a na pozostałym obszarze będzie spokojniej, ale wciąż upalnie.
Z kolei w piątek pogoda zacznie się zmieniać. W całym kraju należy się spodziewać niebezpiecznych burz i silnych opadów deszczu, od zachodu zacznie się robić coraz chłodniej. W sobotę, jak przekazał Gawron, miejscami temperatura nawet nie osiągnie 20 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach ma zrobić się przyjemniej. Nie będzie upałów, ale będzie ciepło z temperaturą 22-23 stopni Celsjusza.
pg,pap,iar