more_horiz
Wiadomości

Warszawskie referendum. Poseł PiS: mieszkańcy powinni współdecydować o sprawach dot. stolicy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 14:46
- Jest bardzo istotne, żeby sami mieszkańcy mogli współdecydować o najważniejszych kwestiach dotyczących Warszawy. Jesteśmy jedyną realną opozycją w Radzie Warszawy, żadni inni radni nie zgłosiliby takiego projektu uchwały w sprawie referendum lokalnego – powiedział Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Jesteśmy otwarci na merytoryczną debatę o Warszawie - powiedział Jarosław Krajewski, poseł stołecznego PiS
Jesteśmy otwarci na merytoryczną debatę o Warszawie - powiedział Jarosław Krajewski, poseł stołecznego PiS Foto: HappyRichStudio/Shutterstock

- Inicjatywa referendalna zgłoszona przez warszawskie Prawo i Sprawiedliwość jest inicjatywą uchwałodawczą. Chcemy, żeby Rada Warszawy przegłosowała uchwałę o referendum warszawskim w najważniejszych sprawach dla Warszawy. Zaproponowaliśmy 5 pytań związanych z radykalnymi propozycjami Rafała Trzaskowskiego, ale nie mamy problemu z tym, żeby, jeśli oczekują tego mieszkańcy, wprowadzić jeszcze kilka dodatkowych – zadeklarował Jarosław Krajewski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Konsultacje i spotkania

Poseł PiS podkreślił, że bardzo ważny jest udział mieszkańców w tej inicjatywie, która – jak przypomina – została poprzedzona szerokimi konsultacjami przeprowadzonymi w Warszawie.

– Odbyliśmy wiele spotkań otwartych w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Warszawie" i wnioski, jakie musieliśmy wyciągnąć z tych spotkań, były takie, że mieszkańcy Warszawy oczekują możliwości zablokowania pewnych planów i uczestnictwa w takim referendum, w którym ich głos byłby decydujący – wyjaśnił Krajewski.

Mieszkańcy Warszawy czują się zaniedbani przez prezydenta miasta, który zajęty jest prowadzeniem własnej polityki, skupia się na autopromocji i rywalizacji z Donaldem Tuskiem. Jak podkreśla parlamentarzysta, prawdziwe zarządzanie polega również na wsłuchiwaniu się w głos mieszkańców.

– Potrzeba uszanowania głosów obywateli jest nadrzędnym celem, który powinien przyświecać odpowiedzialnym politykom – zauważył Krajewski.

Merytoryczna dyskusja

Referendum lokalne proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość otwiera możliwość merytorycznej dyskusji dotyczącej rozwoju Warszawy i "prezydent Trzaskowski nie powinien bać się takiej rozmowy", bo jak zaznaczył "w ten sposób moglibyśmy zwiększyć partycypację warszawiaków w zarządzaniu miastem, a mieszkańcy mogliby bezpośrednio zdecydować o najważniejszych kierunkach zmian, które dzisiaj są narzucane odgórnie przez Platformę Obywatelską warszawiakom".

Krajewski przypomniał, że to właśnie PiS jest orędownikiem demokracji, w tym demokracji bezpośredniej, i warto pamiętać, że "to my ostatnio przegłosowaliśmy w Sejmie rozwiązania proobywatelskie dotyczące ułatwienia organizacji referendum lokalnego, natomiast Platforma Obywatelska była przeciw propozycjom zmierzającym do urealnienia możliwości przeprowadzenia referendów lokalnych".  

– To jest kwintesencja demokracji. Jesteśmy otwarci na taką merytoryczną debatę o Warszawie i nie zamykamy się również na argumenty drugiej strony – wyjaśnił poseł.  

Jedna wspólnota 

Podkreślił, że dyskusja nad przyszłością Warszawy to nie jest wyłącznie sprawa dotycząca zwolenników tej czy innej partii, miasto zaś powinno być traktowane jak jedna wspólnota.

– Ponieważ byłem obecny na wszystkich spotkaniach otwartych w każdej dzielnicy naszego miasta, to pewnym miłym zaskoczeniem było to, że przychodzili do nas również byli wyborcy Rafała Trzaskowskiego.

Część z nich, jak uważa Krajewski, "dostrzega fakt, że proponowane przez niego zmiany idą zbyt daleko" i "niepokojąco odbiegają od tego, co obiecywał Trzaskowski w swojej kampanii wyborczej na prezydenta miasta, i są narzucane bez realnych konsultacji z mieszkańcami".

Oczekiwania warszawiaków

Poseł zwrócił uwagę, że na przykładzie Warszawy najlepiej jest obserwować, jak wygląda realizacja planów i jakie są propozycje programowe PO. Wg niego, ratusz, który jest całkowicie w rękach Platformy, nie spełnia oczekiwań warszawiaków pomimo olbrzymiego zaangażowania rządu i dofinansowania samorządu. Jak zauważył Krajewski, Rafał Trzaskowski otrzymał ogromne wsparcie dla warszawiaków od rządu, a realizacja programu Rodzina 500+ to inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości w warszawskie rodziny warta ponad 10 mld zł. Dlatego, jak powiedział poseł PiS, przy okazji dyskusji o najważniejszych dla warszawiaków sprawach "pytamy, gdzie jest polityka prorodzinna, która powinna być realizowana przez warszawski samorząd".

- Prawo i Sprawiedliwość, jak zawsze, podejmuje się pełnej odpowiedzialności za stan rzeczy i jeżeli z własnej inicjatywy Platforma nie chce słuchać ludzi, to my, jako konstruktywna opozycja, przedstawiliśmy gotowy projekt uchwały w sprawie referendum warszawskiego. Chcemy prosić mieszkańców Warszawy o ich głos w sprawach najważniejszych dla miasta. Dla mnie to jest bardzo istotne, żeby sami mieszkańcy mogli współdecydować o najważniejszych kwestiach dotyczących naszego miasta - ocenił Krajewski.

Stołeczni posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że w poniedziałek do biura Rady Warszawy trafi projekt uchwały ws. referendum lokalnego. 

Maciej Marcinek/PolskieRadio24.pl

Czytaj również: 

Zobacz także

Zobacz także