Jarosław Kaczyński: trzeba wziąć odpowiedzialność. Przed nami najważniejsze wybory od 1989 r.
- Nie przyszedłem jako "szeryf", tylko przyszedłem jako ktoś, kto ma znaczne doświadczenie polityczne - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na antenie TVP o swoim powrocie do rządu.
2023-06-22, 20:00
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego na wicepremiera. Z funkcji wicepremierów prezydent odwołał szefa MON Mariusza Błaszczaka, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, Henryka Kowalczyka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jednocześnie powołał ich odpowiednio na stanowiska: ministra obrony narodowej, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra członka Rady Ministrów oraz ministra aktywów państwowych.
Kaczyński jest teraz jedynym wicepremierem w rządzie. To powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu po tym, jak w czerwcu 2022 r. zrezygnował z pełnienia funkcji wicepremiera i kierującego komitetem ds. bezpieczeństwa. Pracami komitetu Jarosław Kaczyński kierował od października 2020.
Wziąć odpowiedzialność
- Niektórzy z moich kolegów z kierownictwa uważali, że to będzie dobre dla partii w tym okresie. Ja podzieliłem to zdanie, bo rzeczywiście trzeba wziąć odpowiedzialność - powiedział w "Gościu Wiadomości" Jarosław Kaczyński.
- To są najważniejsze wybory od 1989 roku i moja nieobecność w rządzie mogłaby wskazywać, że troszeczkę się od tej odpowiedzialności uchylam - wyjaśnił.
REKLAMA
Dodał, że nie przychodzi, jak opisuje to opozycja, jako "szeryf", tylko jako ktoś, kto ma znaczne doświadczenie polityczne.
Posłuchaj
Zakres zadań
Mówiąc o swoich zadaniach w rządzie, wskazał z jednej strony na sprawy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, ale także kwestie związane ze sprawami politycznymi.
REKLAMA
- Polityce towarzyszą różnego rodzaju napięcia i trzeba umieć je szybko rozwiązywać - powiedział prezes PiS.
Wyraził też nadzieję, że może dorzucić swoją "cegiełkę" do wyborczego zwycięstwa.
Posłuchaj
REKLAMA
Inwestycja w bezpieczeństwo
Wicepremier przypomniał, że dzięki powstrzymaniu wycieku środków z budżetu można było zainwestować w politykę społeczną.
- Kiedy "zaczęło się chmurzyć" w Europie, doszedłem do wniosku, że trzeba zrobić coś podobnego jeżeli chodzi o politykę zbrojeniową.
- Trzeba gwałtownie zwiększyć wydatki i zacząć budować rzeczywiście dużą, silną armię - wyjaśnił.
Zaznaczył, że proces umacniania militarnego Polski ciągle trwa.
REKLAMA
Pomoc Ukrainie
Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał, że jednocześnie trwa proces wspomagania Ukrainy.
- W różnych dziedzinach - począwszy od humanitarnej, skończywszy na militarnej, a po drodze jest jeszcze dyplomatyczna, polityczna - wyliczył.
Jak podkreślił, w dziedzinie humanitarnej to przede wszystkim przyjęcie w Polsce wielkiej liczby emigrantów.
- Ale działamy w tej dziedzinie także na terenie Ukrainy - dodał.
REKLAMA
- Premier Morawiecki: obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie gwarantuje koncentrację na naszych priorytetach
- Zmiany w rządzie. Dr hab. Sowiński: Jarosław Kaczyński może skonsolidować środowisko Zjednoczonej Prawicy
IAR/fc
REKLAMA