Spotkanie Tuska z Putinem na sopockim molo. Najnowszy "Reset" ujawnia kulisy

2023-07-17, 21:55

Spotkanie Tuska z Putinem na sopockim molo. Najnowszy "Reset" ujawnia kulisy
"Reset" ujawnił notatkę opisującą spotkanie Donalda Tuska i Władimira Putina w 2009 roku. Foto: Drop of Light/ Shutterstock/ Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock/Twitter/@tvp_info

- Celem budowania resetu między Polską a Rosją było sprowadzenie stosunków polsko-rosyjskich do standardów panujących w relacjach Rosji z Niemcami - stwierdził autor "Resetu" Michał Rachoń komentując ujawnioną po raz pierwszym w najnowszym odcinku tego serialu TVP Info notatkę powstałą po spotkaniu Donalda Tuska i Władimira Putina na sopockim molo. Autorzy "Resetu" sięgają też do źródeł tego spotkania i wskazują, jaką korzyść w takim formułowaniu relacji zagranicznych miała Rosja.

W najnowszym odcinku dokumentalnego "Resetu" TVP Info przypomniano o spotkaniu Tuska z Putinem w styczniu 2009 r. w Davos i w 2008 r. - w Moskwie i kulisy negocjacji Polski z Rosją i USA na temat tarczy antyrakietowej oraz zakupów surowców energetycznych. To właśnie w Davos padła propozycja zaproszenia Władimira Putina do Polski w tym samym roku.

"Pierwsze trzy miesiące 2009 r. wskazują, że nasila się korzystna tendencja w stosunkach polsko-rosyjskich" - wynika z notatki MSZ przytoczonej w najnowszym "Resecie".

Tusk w Davos, na spotkaniu z Putinem, omawiał rewizytę Putina w Polsce - mówił dr Sławomir Cenckiewicz. Historyk zaznaczył, że Tusk chciał realizować agendę europejską, co wymagało "rozmasowania kwestii natury historycznej". W przytoczonej notatce informacyjnej podpisanej przez Radosława Sikorskiego i adresowanej do Donalda Tuska mowa jest o postawie "niekonfrontacyjnej wobec Rosji".

Książka rosyjskiego wywiadu

Do spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina doszło w Sopocie 31 sierpnia i 1 września 2009 r. W ocenie "Resetu" "premier Federacji Rosyjskiej od samego początku proponował historyczną symbolikę dotyczącą historii II wojny światowej", która miała "upokorzyć" Polskę.

"Reset" wskazuje także, że gdy Władimir Putin rozmawiał z Donaldem Tuskiem na sopockim molo, rosyjski wywiad prezentował w Moskwie książkę oskarżającą Polskę o współpracę z III Rzeszą. Pytany o to na konferencji prasowej Donald Tusk mówił m.in. o polskiej dumie i o tym, że "rząd takiego państwa jak Polska nie powinien angażować sam siebie w polemikę z materiałami publicystycznymi czy komentarzami, nawet jeżeli są tak niemądre i niesprawiedliwe jak te, które pojawiają się ostatnio w debacie publicznej w Rosji", akcentował też znaczenie "relacji dobrosąsiedzkich z sąsiadami".

reset_bannner_1190x150.jpg

List Putina w "Gazecie Wyborczej"

Przypomniano list Putina opublikowany w "Gazecie Wyborczej", w którym ówczesny premier Rosji sugerował, że zbrodnia katyńska jest tożsama z tym, że - jak relacjonował autor "Resetu" Michał Rachoń - w 1920 roku, "po agresji bolszewickiej na Polskę, w niewoli, w Polsce, w wyniku epidemii tyfusu, zginęli rosyjscy najeźdźcy".

- Putin w jednym akapicie połączył sprawę zbrodni katyńskiej, ludobójstwa, którego dopuścili się bolszewicy w 1940 roku na polskich oficerach, z losem jeńców wojennych bolszewickich, najeżdżających Polskę i Warszawę w roku 1920. To jeden akapit, połączone dwa, zupełnie inne wydarzenia w całość, która wygląda jednoznacznie: Katyń był odpowiedzią na to, co zrobiliście pierwsi. W historii polityki ma znaczenie, kto pierwszy był zbrodniarzem i to jest tak ustawione - stwierdził Sławomir Cenckiewicz.

Ujawniona notatka

Dziennikarze "Resetu" upublicznili także notatkę powstałą po spotkaniu premierów Polski i Rosji. - Celem budowania resetu między Polską a Rosją było sprowadzenie stosunków polsko-rosyjskich do standardów panujących w relacjach Rosji z Niemcami - stwierdził, relacjonując jej treść, Michał Rachoń. Z przytoczonej przez TVP Info notatki wynika wprost, że Donald Tusk akcentował iż "dialog i współpraca między Polską a Rosją nie mogą być gorsze niż współpraca między Polską a Niemcami i między Rosją a Niemcami".

Zdaniem Tuska, nie do pomyślenia było też, by dialog polsko-rosyjski w kontekście II wojny światowej był trudniejszy do zbudowania niż między Polską i Niemcami. Putin z kolei dziękował Tuskowi za zaangażowanie jego i jego rządu w poprawę stosunków polsko-rosyjskich. - Pozyskaliśmy partnerów, z jakimi dał się współpracować - mówił Władimir Putin na konferencji prasowej przytoczonej w najnowszym odcinku "Resetu".

"Czekistowska polityka Putina"

Władimir Putin chciał także obarczyć Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. "Premier Putin przekazał premierowi Tuskowi książkę »Tajemnice polityki polskiej. Zbiór dokumentów 1935-1945« wydaną przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWZ FR)" - głosi notatka ujawniona przez TVP Info.

Putin miał co prawda uznać, że "krytyka wydawnictwa SWZ FR jest słuszna" i zauważył, że są w niej sprawy "które wymagają wyjaśnienia i badań". - Notatka z tych rozmów, jeśli uznać, że odzwierciedla stan faktyczny treść rozmów, jest symbolicznym świadectwem niezwykłej, czekistowskiej kombinatoryki polityki rosyjskiej - komentował Sławomir Cenckiewicz.

Przemówienie na Westerplatte

Kulminacją wizyty Putina w Polsce było wystąpienie na Westerplatte 1 września 2009 roku. - Całe przemówienie w kontekście historyczno-bieżącym, było związane z kilkuletnią strategią polityki zagranicznej Rosji. To wszystko jest na służbie poglądu, że Rosja jest jednym z najważniejszych [elementów - red.] systemu odpowiedzialności za architekturę bezpieczeństwa świata - stwierdził, komentując tamto wystąpienie, dr Sławomir Cenckiewicz. Innymi słowy: Rosja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja - wymienił.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia": przez wiele lat straszono PiS jako antyrosyjską partią:

PolskieRadio24.pl, twitter.com, TVP Info/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej