Bezpieczny Piątek PLK. "Nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego"
PKP PLK, w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd, prowadzi akcję #BezpiecznyPiątek. Jak powiedział rzecznik prasowy spółki, Karol Jakubowski, w każdy wakacyjny piątek na przejazdach kolejowo-drogowych organizowane są spotkania i akcje ulotkowe dla kierowców po to, aby budować kulturę bezpieczeństwa. Dziś będą to 43 przejazdy w całej Polsce.
2023-07-21, 06:55
- Po to, aby zwracać uwagę kierowcom, rowerzystom, motocyklistom, ale także pieszym, w jaki sposób należy bezpiecznie przechodzić, przejeżdżać na drugą stronę przejazdów kolejowo-drogowych. Z doświadczenia bowiem wiemy, że najwięcej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powstaje wtedy, kiedy to właśnie użytkownicy drogi lekceważą przepisy ruchu drogowego i lekceważą zasady bezpieczeństwa - powiedział Karol Jakubowski.
Podkreślił, że "kierowca zawsze powinien zatrzymać się przed znakiem STOP i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg".
Postępowanie kierowców
Rzecznik PKP PLK przypomniał, że kiedy kierowca dojeżdża do przejazdu kolejowo-drogowego, przy którym są sygnalizatory, powinien najpierw zwolnić i upewnić się, że może przejechać na drugą stronę. - A jeżeli sygnalizator jest włączony, ma obowiązek bezwzględnie zatrzymać się przed tym włączonym sygnalizatorem, ponieważ jest on sygnałem, informacją dla każdego, że w tym momencie, już za chwilę przejedzie pociąg i on nie zatrzyma się w miejscu - zaznaczył Jakubowski.
Pociąg potrzebuje kilkuset metrów, aby się zatrzymać. Gdy jest rozpędzony do 160 kilometrów na godzinę, jego droga hamowania może wynieść od ośmiuset metrów do kilometra.
REKLAMA
Posłuchaj
- Europejski bilet kolejowy - jak z nim zwiedzać Europę?
- Zapinanie pasów. Kiedy można z tego zrezygnować?
- Badanie: Młodzi kierowcy najczęstszymi sprawcami wypadków
W piątek ambasadorzy i ambasadorki Bezpieczeństwa pojawią się między innymi w Rzeszowie, Wrocławiu, Rejowie i Poroninie, by uświadamiać kierowców, rowerzystów i pieszych, jak bezpiecznie pokonywać tory.
Jak podają PKP PLK, a przejazdach co roku dochodzi do około dwustu wypadków i kolizji, za 99 procent z nich odpowiadają nieostrożni kierowcy. Około1/3 wypadków powodują kierowcy zawodowi.
IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA