Kolejne załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Alerty dla większości regionów
W siedmiu województwach w zachodniej części kraju - m.in. w kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim - od popołudnia (od godz. 16.00) do północy mogą wystąpić burze z gradem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ich prawdopodobieństwo to 80 proc.
2023-07-29, 11:09
Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy województwa zachodniopomorskiego, gdzie też mogą wystąpić burze z gradem, ale od godziny 12:00 do 21:00. Prawdopodobieństwo też wynosi 80 procent. Prognozowana suma opadów do 45 mm. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Na przeważającej części województwa wielkopolskiego alerty obowiązują od godz. 12. Natomiast na terenie powiatów: gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kaliskiego i miasta Kalisza, kolskiego, pleszewskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego, konińskiego i miasta Konina - ostrzeżenie obowiązywać będzie od godz. 16.
Gdzie jeszcze obowiązuje alert?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem również dla województwa warmińsko-mazurskiego. Zjawiska pogodowe są przewidywane od późnego popołudnia do niedzieli rano w całym regionie.
"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" - podał w komunikacie IMGW.
REKLAMA
»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«
Alert obowiązuje we wszystkich powiatach województwa. Burze są spodziewane od godz. 18 w sobotę do godz. 4 w niedzielę. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia synoptycy określili także na 80 proc.
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia.
REKLAMA
- Łowienie burz – pożyteczne hobby dla cierpliwych
- Katastrofalne skutki suszy. Czy rozwój technologii pomoże zrozumieć naturę zmian?
- Jakie trasy turystyczne w Tatrach zostaną wyłączone w lipcu z powodu remontów?
Gdzie jest burza? Mapa live:
IAR/PAP/nt
REKLAMA