Stolica uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier wezmą udział w obchodach
Od rana aż do późnych godzin w różnych częściach Warszawy będą odbywać się uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Początek o 9.00 przed tablicą na budynku przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, gdzie komendant warszawskiego okręgu AK płk. Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o rozpoczęciu zrywu.
2023-08-01, 04:52
O 10.00 przed pomnikiem "Mokotów Walczący" w parku generała Orlicz - Dreszera spotkają się powstańcy, harcerze i mieszkańcy. Stąd wyruszy Marsz Mokotowa, na ulicę Dworkową.
Godzinę później prezydent Andrzej Duda upamiętni ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie.
Godzina "W"
Główne uroczystości odbędą się w godzinie "W"
- Pamiętajcie państwo zatrzymać się. Niezależnie od tego czy jedziecie samochodem, rowerem czy idziecie po chodniku. Nawet jeżeli jesteście w innym mieście to warto oddać hołd powstańcom warszawskim, bo to byli wyjątkowi ludzie. Pokazywali, że są wartości ważniejsze od ludzkiego życia, które byli gotowi oddać, by walczyć o wolną stolicę - powiedział Jan Ołdakowski.
REKLAMA
Posłuchaj
O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli niepokonani na cmentarzu powstańców warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar powstania.
Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego
- godz. 11.00 - upamiętnienie przez Prezydenta RP ofiar niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie (ul. Grójecka 95)
-
godz. 16.45 - złożenie przez Prezydenta RP wieńca na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)
- godz. 17.00 - godzina "W" - Oddanie Hołdu Powstańcom (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Gloria Victis)
Wspólne śpiewanie
Wieczorem, na placu Piłsudskiego warszawiacy wraz z orkiestrą i chórem zaśpiewają (nie)zakazane piosenki.
REKLAMA
- To takie zamknięcie powstańczego dnia. Zaczynamy jeszcze kiedy świeci słońce, kiedy jest ten powszechny entuzjazm i kończymy tymi piosenkami bardziej sentymentalnymi, smutnymi, w których smutek wynikający z tego jak kończy się powstanie koresponduje z t ciemnością, która zapada nad Warszawą - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Udział premiera w uroczystych obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego
- godz. 10.30 - złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu (Muzeum Powstania Warszawskiego)
- godz. 10.35 - złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów przy Dzwonie "Montera" (Muzeum Powstania Warszawskiego)
- godz. 16.40 - złożenie kwiatów przez premiera Mateusza Morawieckiego na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)
- godz. 17.00 - udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystości Godzina „W” Cmentarz Wojskowy na Powązkach, (pomnik "Gloria Victis")
- godz. 20.30 - udział przez premiera Mateusza Morawieckiego w koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" (Plac Piłsudskiego)
Dwa miesiące walk
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych.
Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
REKLAMA
Posłuchaj
- Powstanie Warszawskie - sytuacja w mieście w dniu wybuchu zbrojnego wystąpienia
- Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kasprzyk: walczyło pokolenie wychowane w kulcie niepodległości
IAR/fc
REKLAMA