Warszawiacy zaśpiewali (nie)zakazane piosenki. Patriotyczny tłum na placu Piłsudskiego

2023-08-01, 23:52

Warszawiacy zaśpiewali (nie)zakazane piosenki. Patriotyczny tłum na placu Piłsudskiego
Koncert zgromadził wielu warszawiaków. Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Warszawiacy zaśpiewali na placu Piłsudskiego (nie)zakazane piosenki, czyli powstańcze utwory - między innymi "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Małą dziewczynkę z AK". Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" stał się tradycją, wpisaną w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku wspólne śpiewanie odbyło się w strugach deszczu.

Aby śpiewać powstańcze piosenki, wieczorem 1 sierpnia na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zebrał się tłum Polaków. Wśród zgromadzonych były całe rodziny, w tym bardzo dużo dzieci, młodzieży oraz osób starszych. 

Wśród tłumu rozśpiewanych warszawiaków obecni byli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W koncercie uczestniczyli także powstańcy warszawscy m.in. Bogumiła Bareńska-Bukowska ps. "Wisła", Zofia Czekalska ps. "Sosenka", Danuta Dworakowska ps. "Lena", Janusz Maksymowicz ps. "Janosz", Wiesław Newecki ps. "Kogut", Janusz Walędzik ps. "Czarny", którzy zostali przywitani przez zgromadzonych oklaskami i okrzykiem: "Cześć i chwała bohaterom!".

Historia łącząca pokolenia

Widzowie mówili, że takie wydarzenia jednoczą przedstawicieli wszystkich pokoleń.

- Przychodzą osoby starsze, w średnim wieku oraz ich dzieci i najmłodsi - mówiła jedna z kobiet oglądających koncert. Inni podkreślali, że jest to sposób na wychowanie najmłodszego pokolenia oraz że jest to żywa lekcja historii.

REKLAMA

W czasie koncertu wybrzmiały m.in. utwory: "Mała dziewczynka z AK", "Warszawo, moja Warszawo", "Deszcz jesienny deszcz", Sanitariuszka Małgorzatka", "Marsz Mokotowa" oraz "Pałacyk Michla". Pomocą służyły rozdawane śpiewniki oraz teksty wyświetlane na telebimach. Na placu powiewały duże biało-czerwone flagi.

Posłuchaj

Uczestnicy koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" o powstańcach (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

"Dziękujemy, że o nas pamiętacie"

Na zakończenie koncertu na Placu Piłsudskiego żołnierz Batalionu "Zośka" major Jakub Nowakowski ps. "Tomek" podziękował wszystkim za przybycie. Podkreślił, że powstańcy warszawscy walczyli o wolną, szczęśliwą i niepodległą Polskę.

REKLAMA

- Dziękujemy wam, że o nas pamiętacie. O nas, żyjących, których zostało niewielu i przede wszystkim o zmarłych. Zostałem sam spośród wszystkich moich towarzyszy broni - mówił major Jakub Nowakowski.

Posłuchaj

Major Jakub Nowakowski ps. "Tomek": zostało nas już bardzo niewiele (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

"Czuwaj wiaro!"

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych odbyło się z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Koncert zwieńczyło zawołanie "Czuwaj wiaro!" oraz pieśń "Warszawskie dzieci". Na koniec wspólnie zaśpiewano hymn narodowy.

REKLAMA

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

REKLAMA

Posłuchaj

Uczestnicy koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" o roli tego wydarzenia (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej