Pogrzeb po 79 latach. Szczątki poległych w Powstaniu Warszawskim spoczęły na cmentarzu na Woli

2023-08-04, 18:50

Pogrzeb po 79 latach. Szczątki poległych w Powstaniu Warszawskim spoczęły na cmentarzu na Woli
Szczątki 9 osób poległych i zabitych podczas Powstania Warszawskiego spoczęły na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Foto: Radek Pietruszka/PAP

Szczątki dziewięciu osób poległych i zabitych podczas Powstania Warszawskiego spoczęły na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Szczątki powstańca warszawskiego i najprawdopodobniej ośmiu cywilów zostały odnalezione podczas prac budowlanych na warszawskim Czerniakowie w maju i czerwcu tego roku. Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej po ekshumacji pobrali próbki genetyczne, by ewentualnie w przyszłości ustalić tożsamość osób, których szczątki zostały odnalezione. 

Uroczystość rozpoczęła msza w intencji tragicznie zmarłych podczas walk w kościele Świętego Grzegorza Wielkiego. Podczas mszy ksiądz proboszcz Zenon Trzaskowski mówił, że wszyscy, którzy będą pochowani zgodnie z polską tradycją, oddali życie za ojczyznę: "oni szli z wielką odwagą, z wielką miłością, ogromną nadzieją aby służyć. Dziękujemy za odnalezienie i pozbieranie ich szczątków".

Hołd poległym i zabitym w czasie walk z Niemcami w 1944 roku w liście odczytanym przez szefa gabinetu politycznego Łukasza Kudlickiego oddał minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON napisał między innymi, że: "mieszkańcy stolicy zerwali się do bezkompromisowej walki spod okupacyjnego jarzma, dali przykład wyjątkowego heroizmu i odwagi i bezgranicznej miłości do Polski. Wielu z nich zginęło w gruzach zniszczonego miasta. Wszystkim poległym podczas Powstania Warszawskiego należy się zarówno nasza pamięć, jak i godny pochówek. Od dzisiaj [czwartek - red.] na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, wieczny odpoczynek znajdą ofiary walk na Czerniakowie".

Pogrzeb po 79 latach

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski podkreślał, że polegli i zabici w czasie Powstania Warszawskiego bardzo długo czekali na godny pochówek, ponieważ Polska przez dekady była zniewolona przez komunistyczny reżim. "Władze komunistyczne narzucone Polsce przez Stalina nie były zainteresowane kultywowaniem pamięci o Powstaniu Warszawskim. Z upływem lat zacierała się pamięć o miejscach pochówków tych mniej znanych. Dziś 9 nieznanych z imienia i nazwiska ofiar, bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy podjęli walkę w sierpniu 1944 roku, spocznie w poświęconej ziemi, spełniamy tym aktem swój obowiązek" - mówił wiceprezes IPN.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli spoczywają szczątki około 100 tysięcy osób, poległych i zabitych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. W mogile zbiorowej znajdują się prochy około 50 tysięcy osób zamordowanych podczas rzezi Woli na początku sierpnia 1944 roku, większość spoczywających na tej największej polskiej wojennej nekropoli nie ma imion i nazwisk.

Posłuchaj

Szczątki 9 osób poległych i zabitych podczas Powstania Warszawskiego spoczęły na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej