Tragedia w kopalni Bielszowice. Premier złożył kondolencje po śmierci górnika

Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje po śmierci jednego z górników, który zginął w wyniku wstrząsu w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

2023-08-05, 13:00

Tragedia w kopalni Bielszowice. Premier złożył kondolencje po śmierci górnika
Kopalnia Bielszowice będąca częścią kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

"Tragiczne doniesienia po wstrząsie w Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Jeden z górników nie żyje. Myślami i modlitwą jestem z jego rodziną, a jego pięciu rannym kolegom życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Do wypadku w kopalni doszło o 6.13 na poziomie 1000 metrów pod ziemią w rejonie ściany wydobywczej. W poniedziałek ma się odbyć wizja lokalna w rejonie, w którym doszło do wstrząsu. Do tego czasu ten obszar będzie wyłączony z wydobycia.

19 tąpnięć w ostatnich latach

W latach 2018-2022, w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Z tego w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano w tym okresie 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 powodujących czasową niezdolność do pracy.

REKLAMA

Liczba tąpnięć w 2022 r. była na zbliżonym poziomie, jak w latach poprzednich, natomiast na skutek tąpnięć, które wystąpiły w 2022 r., wypadkom śmiertelnym uległo 10 osób, a 5 doznało obrażeń ciała powodujących czasową niezdolność do pracy - co stanowi wzrost w odniesieniu do lat ubiegłych.

Czytaj więcej:

Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowanych jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. 

REKLAMA

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej