IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem. Sztorm na Bałtyku

Nagłe zjawiska pogodowe przechodzą przez Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej ostrzega przed silnym wiatrem w województwie pomorskim osiągającym w porywach prędkość nawet 110 km/h. Wichura może zagrażać życiu i powodować straty mienia. Synoptycy ostrzegają też przed rosnącym poziomem rzek na południu Polski. 

2023-08-07, 14:11

IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem. Sztorm na Bałtyku
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem we wschodniej części strefy brzegowej Bałtyku . Foto: Wirestock Creators/Shutterstock & IMiGW

Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej prognozuje, że w poniedziałek i wtorek w woj. pomorskim spodziewany jest silny wiatr. Na północy województwa może wiać z prędkością nawet 110 km/h.

Posłuchaj

Posłuchaj

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak poinformowała, że na południu oraz wieczorem na Wybrzeżu mogą wystąpić burze (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Sztorm na Bałtyku

Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązujące od godz. 9 w poniedziałek do godz. 14 we wtorek dotyczące powiatów lęborskiego, puckiego słupskiego, wejherowskiego oraz Słupska.

Natomiast ostrzeżenie pierwszego stopnia będzie obowiązywać od godz. 11 w poniedziałek do godz. 11 we wtorek i dotyczy powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego i tczewskiego, a także Gdańska, Gdyni i Sopotu.- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h w porywach do 100 km/h, możliwe porywy do 110 km/h, zachodni i południowo-zachodni. We wtorek od rana stopniowe słabnięcie wiatru - napisał w komunikacie dyżurny synoptyk IMGW.

REKLAMA

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. IMiGW wydaje pierwszy stopień ostrzeżenia, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Drugi stopień zagrożenia ogłaszany jest, gdy przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała, że ostrzeżenie o sztormie we wschodniej części Bałtyku obowiązuje w poniedziałek od godz. 10 do wtorku do godz. 15. we wschodniej części strefy brzegowej.

Zagrożenie powodzią?

W poniedziałek przed południem nigdzie nie były przekroczone stany ostrzegawcze rzek. Utrzymywały się na nich poziomy wysokie. Synoptycy IMGW prognozują, że do późnego wieczora w poniedziałek, na południu województwa śląskiego mogą występować burze, także z gradem, a rzeki mogą wezbrać. W zlewni Małej Wisły oraz Soły może to doprowadzić do wzrostów poziomu wody.

- Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych - poinformowali synoptycy IMGW.

REKLAMA

-Poziomy wód wzrosły w niedzielę po całonocnych opadach. W kilku miejscach, m.in. na rzekach Koszarawa i Soła, przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Z biegiem dnia opady jednak zanikały. Wieczorem stany ostrzegawcze przekroczone były tylko na wodowskazach na Koszarawie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie i Sole w Oświęcimiu.


Według IMGW, w poniedziałek stany wysokie osiągały: Woda Ujsolska w Ujsołach, Żabniczanka w Żabnicy, Soła w Cięcinie, Żywcu i Oświęcimiu, Koszarawa w Pewli Małej, Żylica w Łodygowicach, Wisła w Wiśle i Ustroniu, a także Olza w Istebnej.

Minionej doby w Beskidach spadło od 20 do 38 mm deszczu. Punktowo, największy opad wystąpił w Szczyrku – 46,1 mm.

Przekroczone stany ostrzegawcze w Małopolsce

Poziomy wody w rzekach w kilkunastu miejscach w Małopolsce przekroczyły stany ostrzegawcze. Stany alarmowe osiągnęła już rzeka Czarna Orawa w Jabłonce oraz Biała w Ciężkowicach. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Nowym Sączu oraz Rabce Zdrój. Miejscami w ciągu doby spadło tam 50 litrów deszczu na metr kwadratowy.

REKLAMA

"Wzrosty poziomu wody dotyczą przede wszystkim górskich rzek" - mówi rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Posłuchaj

Posłuchaj

Wzrosty poziomu wody dotyczą przede wszystkim górskich rzek - mówi rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo(IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Pogoda w Europie 

Z kolei nad Europą Zachodnią dominuje słaby klin wyżowy. Silny wyż obejmuje północno-wschodnią Rosję. Od Skandynawii przez Polskę po Morze Czarne, Bałkany i Półwysep Apeniński rozciąga się strefa niżów.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej