Premier Morawiecki: nie zabraknie pieniędzy na 800+, mamy solidnie zabezpieczony budżet
- Nie zabraknie pieniędzy na 800+. Dziś mamy budżet solidnie zabezpieczony. Te pieniądze są zabezpieczone na przyszły rok w budżecie - zapewnił na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.
2023-08-07, 15:48
- Dziś wchodzimy w okres przedwyborczy. Niedługo przed wszystkimi Polakami stanie ten podstawowy, zasadniczy wybór, czy chcemy właśnie tej Polski, w której inwestuje się w dzieci, w której inwestycja w dzieci jest najbardziej wartościową inwestycją, czy chcemy takiej Polski, w której mamy się martwić, troszczyć, czy można związać koniec z końcem, od pierwszego do pierwszego, co się zadzieje na basenie, czy dziecko będzie tam przez kogoś napastowane, czy będzie bezpieczne, jak będzie szło do szkoły, czy będzie syte, kiedy będzie w szkole, jaki będzie poziom ubóstwa wśród dzieci - mówił szef rządu.
Wskazał, że "to jest ta podstawowa różnica, to jest podstawowy wybór, przed którym stoimy".
- Ale też trzeba bardzo wyraźnie sobie powiedzieć, że teraz wszyscy straszą, że ten powiększony program 800+, dzięki któremu dzieci, młodzież mogą brać dodatkowe lekcje, uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, mieć spokojniejsze życie, że na to wszystko, zabraknie pieniędzy - mówił.
REKLAMA
- Od lat słyszymy "nie ma pieniędzy i nie będzie","nie da się", "nie uda się", to ich straszenie pęka, jak te banieczki mydlane. Dziś mamy budżet solidnie zabezpieczony. Te pieniądze są zabezpieczone na przyszły rok w budżecie - podkreślił premier.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki o sprawiedliwości społecznej (źr. IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
Grupa rekonstrukcyjna balcerowiczowskiej transformacji
- Platforma Obywatelska to grupa rekonstrukcyjna lat balcerowiczowskiej transformacji, która szybko przypomni - gdyby nie daj Panie Boże, wróciła do władzy - czym jest bieda, czym jest bezrobocie i brak bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki podkreślił, że podpisanie przez prezydenta tej ustawy "jest zabezpieczeniem polskich rodzin przed kłopotami, które są wokół nas".
Wzrost świadczenia bez dodatkowych wniosków
Uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta odbyło się na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
REKLAMA
Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.
Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
Zmiany w programie
Początkowo program Rodzina 500+ był przeznaczony tylko na drugie i każde kolejne dziecko, a w przypadku rodzin o niższych dochodach - również na pierwsze.
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie Rodzina 500+, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Dzięki temu ze świadczenia 500+ skorzystało około 6,8 miliona dzieci.
REKLAMA
28 lipca 2023 roku Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zwiększa ona świadczenie 500+ do 800 złotych. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rodzinami w Tarczynie:
PAP/IAR/in./
REKLAMA