"Fakt, a nie wyborcza obietnica". Minister Maląg o świadczeniu 800+

2023-08-08, 08:40

"Fakt, a nie wyborcza obietnica". Minister Maląg o świadczeniu 800+
Marlena Maląg o o świadczeniu 800+. Foto: shutterstock/Liderina

- 800+ to nie jest obietnica wyborcza tylko fakt. Od 2024 roku polskie rodziny otrzymają zwiększone świadczenie, nie trzeba w tym celu składać dodatkowych wniosków - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że podniesienie kwoty do 800 zł oznacza wzrost wydatków państwa o 24 mld rocznie.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która od przyszłego roku podwyższa świadczenie do kwoty 800 złotych na każde dziecko

"Rewolucja godnościowa"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że program "Rodzina 500+" wprowadził "rewolucję godnościową" i ograniczył ubóstwo w Polsce. Podkreśliła, że jego nowelizacja była konieczna. 

- Te duże pieniądze, miliardy złotych być może nie przemawiają do poszczególnych osób, jak wysokie jest to wsparcie. W ciągu całego roku będzie to około 70 miliardów złotych, ale wyobraźmy sobie, że każdego miesiąca do naszych pociech do osiemnastego roku życia wpływa 800 złotych. W skali osiemnastu lat, kiedy rodzic wychowuje dziecko, będzie to kwota ponad 172 tysięcy złotych. Tego przed rokiem 2016 po prostu nie było - mówiła Marlena Maląg.

Posłuchaj

Minister Maląg o świadczeniu 800+ (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczyła, "waloryzacja świadczenia 500+ o 60 proc. to odpowiednie zabezpieczenie w budżecie państwa". - My nie pozwalamy na to, aby pieniądze z budżetu państwa wypływały przez dziurawy durszlak, tylko aby pozostawały i były m.in. na programy społeczne - dodała minister rodziny i polityki społecznej.

Szefowa resortu rodziny dodała, że program 800+ w ocenie Prawa i Sprawiedliwości powinien być powszechny, niezależnie od sytuacji materialnej rodziny czy posiadania pracy. Marlena Maląg mówiła, że świadczenie ma być inwestycją w przyszłość i pokazać filozofię rządu.

Czytaj więcej:

Zmiany w programie

Początkowo program Rodzina 500+ był przeznaczony tylko na drugie i każde kolejne dziecko, a w przypadku rodzin o niższych dochodach - również na pierwsze.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie Rodzina 500+, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Dzięki temu ze świadczenia 500+ skorzystało około 6,8 miliona dzieci.

28 lipca 2023 roku Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zwiększa ona świadczenie 500+ do 800 złotych. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej