Markowa przygotowuje się do beatyfikacji rodziny Ulmów. "Może być wzorem dla każdego człowieka"
Podkarpacka Markowa przygotowuje się do beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanej w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Beatyfikacja będzie wydarzeniem bez precedensu, gdyż jednocześnie na ołtarze zostaną wyniesieni małżonkowie - Józef i Wiktora - oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone.
2023-08-11, 06:30
Jak podkreślał metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, Ulmowie objawiali swą świętość w codziennym życiu przesłaniem Ewangelii.
- Jestem przekonany, że rodzina Ulmów może i powinna być wzorem dla każdej rodziny, ale nie tylko - także dla każdego człowieka, który jako istota ludzka ma mieć dużo uczucia, empatii wobec będącego w potrzebie drugiego człowieka, szczególnie tego, który cierpi - powiedział abp Adam Szal.
Inicjatywy pozakościelne upamiętniające rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów koordynuje prezydencki komitet. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych przypomniała, że od lipca między Przemyślem a Berlinem kursuje pociąg, którego lokomotywę oklejono wizerunkiem rodziny Ulmów. 21 sierpnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie otwarta zostanie nowa wystawa poświęcona przyszłym błogosławionym. Są też liczne projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne, w tym pomysł stworzenia niezwykłego portretu beatyfikacyjnego złożonego z tysięcy zdjęć rodzinnych.
Posłuchaj
- Tak jak Józef Ulma fotografował swoją rodzinę, chcemy, żeby dziś nasze polskie rodziny miały swe fotografie rodzin w domach, bo dziś to, co mamy w telefonach, dalekie jest od rodzinnych fotografii. Żeby zrobić profesjonalną fotografię rodzinną, zostawić ją w rodzinnych archiwach, ale też przesłać do wspólnego portretu rodziny Ulmów, zbudowanego ze zdjęć polskich rodzin - mówiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych. Tę inicjatywę koordynuje resort rodziny i polityki społecznej.
REKLAMA
Upamiętnienie przez samorządy
W upamiętnienie rodziny Ulmów włączają się również władze samorządowe.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że przekazywanie wiedzy i dziedzictwa przyszłych błogosławionych jest zadaniem wykraczającym poza beatyfikację. I temu ma służyć szereg inicjatyw, które na trwałe upamiętnią Samarytan z Markowej. Jedną z inicjatyw jest dofinansowany przez samorząd województwa konkurs dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne popularyzujące historię Rodziny Ulmów i innych Sprawiedliwych z regionu.
- Z naszej inicjatywy chcemy też, by nasze lotnisko Rzeszów-Jasionka miało swoich patronów w rodzinie Ulmów i to będzie miało miejsce jeszcze w tym roku - zadeklarował marszałek Władysław Ortyl.
Kulminacją wydarzeń o charakterze kulturalnym będzie misterium "Przerwane dzieciństwo". Spektakl odbędzie się w przeddzień beatyfikacji 9 września w Filharmonii Podkarpackiej. Widowisko, inspirowane między innymi tekstami Starego Testamentu, ma ukazać dramat i ofiarę rodziny Ulmów z perspektywy dzieci Józefa i Wiktorii.
REKLAMA
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. "Chcemy Polsce i światu powiedzieć o polskich postawach"
Posłuchaj
Zarówno w tym wydarzeniu, jak i we mszy beatyfikacyjnej weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Prezydencki komitet obchodów towarzyszących beatyfikacji zapowiada działania co najmniej do przypadającej za kilka miesięcy 80. rocznicy zbrodni w Markowej.
Posłuchaj
Pod koniec 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie wychowujący sześcioro małych dzieci zdecydowali się przyjąć pod swój dach ośmioro Żydów z rodzin Grünfeldów, Goldmanów i Didnerów. Wszyscy - w sumie 16 osób, w tym będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria Ulma - zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez niemieckich żandarmów dowodzonych przez Eilerta Diekena.
iar/Karol Darmoros/as
REKLAMA
REKLAMA