Beatyfikacja rodziny Ulmów. "Chcemy Polsce i światu powiedzieć o polskich postawach"
Wystawy w kraju i za granicą, filmy, wielka mozaika rodzinnych portretów, a także specjalna lokomotywa kursująca między Polską a Niemcami - to wybrane działania mające upowszechnić historię rodziny Ulmów przed ich beatyfikacją zaplanowaną na 10 września. O inicjatywach upamiętniających polską rodzinę zamordowaną przez Niemców w 1944 roku za pomoc Żydom mówiono dziś w Belwederze.
2023-07-07, 15:57
Od marca działa prezydencki Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wchodząca w skład gremium szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że choć beatyfikacja to wydarzenie religijne, to historia rodziny Ulmów niesie szerokie przesłanie.
- Prezydent mówił, że ta niezwykła rodzina to nie jest pojedyncza rodzina. To jest też historia postaw Polaków. Chcemy Polsce i światu powiedzieć o polskich postawach, powiedzieć o tym, jak Polacy zachowywali się w czasie drugiej wojny światowej - zaznaczyła prezydencka minister.
Dodała, że ważny jest również kontekst tamtych wydarzeń i fakt, że w Polsce, w przeciwieństwie do większości okupowanych przez Niemców terenów, za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci. Według szacunków IPN Niemcy zamordowali w ten sposób około tysiąca Polaków.
Beatyfikacja Ulmów
Beatyfikacji rodziny Ulmów będzie towarzyszyć szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. 13 lipca przewidziano prezentację specjalnej lokomotywy PKP kursującej na trasie Przemyśl-Berlin, oklejonej wizerunkiem Józefa, Wiktorii oraz ich dzieci.
Grażyna Ignaczak-Bandych mówiła również o inicjatywie, w którą mogą włączyć się wszystkie polskie rodziny.
REKLAMA
- Pięknym pomysłem jest to, żeby polskie rodziny ze swoich fotografii zbudowały ten beatyfikacyjny portret rodziny Ulmów. Przyczynkiem do tego będą gotowe, mobilne ścianki, podróżujące po Polsce, ale myślę też, że zaapelujemy do Polaków, do instytucji publicznych, do fotografów, żeby te zdjęcia robili i żebyśmy, oddając hołd rodzinie Ulmów, upamiętnili też swoje rodziny - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta.
Posłuchaj
W upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej rodzinie zaangażowany jest również Instytut Pamięci Narodowej. Jego wiceprezes, a zarazem krewny Ulmów, doktor Mateusz Szpytma zaznaczył, że działania Instytutu dotrą za granicę i do młodych odbiorców.
- Chcemy pokazać w Polsce i za granicą nową wystawę "Śmierć za człowieczeństwo", chcemy także pokazać etiudę poświęconą rodzinie Ulmów w technologii VR. Zrobimy też raport, zbierający całą wiedzę na temat ratowania Żydów, na temat ich ukrywania i represji za te czyny. Będzie oczywiście również o rodzinie Ulmów. Ta dyskusja odbędzie się w Belwederze 7 września - zapowiedział dr Mateusz Szpytma.
"Samarytanie z Markowej"
Nową ekspozycję IPN uzupełni prezentacja dotychczasowej wystawy "Samarytanie z Markowej" między innymi podczas sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Ta ekspozycja była kilka lat temu największym przedsięwzięciem w historii polskiej dyplomacji kulturalnej. W przeddzień beatyfikacji - 9 września w Warszawie - zorganizowany zostanie "Orszak Dziejów" opowiadający historię przyszłych błogosławionych.
Równolegle resort edukacji organizuje dwa konkursy - zarówno dla nauczycieli na scenariusz lekcji poświęconej rodzinie Ulmów, jak i dla uczniów.
REKLAMA
Szereg wydarzeń odbędzie się również na Podkarpaciu, gdzie znajduje się rodzinna miejscowość Ulmów - Markowa. Z wizytami studyjnymi przyjadą tam zagraniczni dziennikarze. Imię rodziny Ulmów ma zostać nadane portowi lotniczemu Rzeszów-Jasionka oraz dworcowi PKP w Łańcucie. Z kolei w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wystawione zostanie widowisko multimedialne "Przerwane dzieciństwo".
10 września podczas mszy świętej beatyfikacyjnej na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina - małżonkowie Józef i Wiktoria, a także ich dzieci Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia i siódme - nienarodzone - którego poród rozpoczął się w trakcie niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 roku. Będzie to pierwsza beatyfikacja całej rodziny w Kościele katolickim, a także pierwsza beatyfikacja dziecka nienarodzonego.
Wspomnienie liturgiczne rodziny Ulmów będzie obchodzone od przyszłego roku 7 lipca, w rocznicę ślubu Józefa i Wiktorii.
- Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]
- "Historia jednej zbrodni". Na ekrany kin wchodzi dokument o rodzinie Ulmów
- Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze
ZOBACZ: Życie za życie. Nie tylko Ulmowie ratowali Żydów
IAR,pkur
REKLAMA