more_horiz
Wiadomości

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 02:01
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach rodziny Ulmów
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach rodziny UlmówFoto: TT/@ipngovpl

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podczas spotkania pt. "Od Markowej do Watykanu" podkreślił, że tragiczne losy rodziny Ulmów, ich miłość bliźniego - wyniesie ich na ołtarze.

- Prości ludzie, choć wybitni w sensie, że samoucy, dokonali takiej rzeczy, że o nich dzisiaj mówi świat. Yad Vashem przyznaje medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a Kościół katolicki wynosi ich na Ołtarze. To jest wielkie zwycięstwo tych osób, które po ludzku przegrały swoje życie - bo kobieta, mając 32 lata, mężczyzna, mając 44 - giną, mając szóstkę dzieci, a siódme w drodze. Przegrali swoje życie - po ludzku, ale patrząc na to, że 10 września w Markowej będą błogosławionymi, to oni przez pryzmat wiary swoje życie wygrali - wyjaśniał wiceprezes IPN.

- W domu rodzinnym Ulmów odnaleziono bardzo wiele dokumentacji, w tym bardzo dużo książek - dodał Mateusz Szpytma. - Wśród tych dwustu książek, jakie były w domu rodzinny Ulmów jest ta wyjątkowa księga - jaką jest Pismo Święte - Dzieje Nowego i Starego Przymierza, która była własnością Ulmów. Podkreślono dwa miejsca - o miłosiernym Samarytaninie i miłości bliźniego - prawdopodobnie ręką Ulmów. To jest taki dowód, nie wprost, ale pośredni na to, że ta motywacja była ze względu miłosierdzia - zauważa historyk.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ośmioosobowej rodziny. - Polacy ratujący Żydów to wielcy polscy bohaterowie - podkreślał Mateusz Szpytma. - W tej miejscowości, także w innych domach Żydów ukrywano. Była to postawa, która nie tylko dotyczyła rodziny Ulmów, więc to jest piękne, że dzięki mieszkańcom Markowej, udało się uratować 21 Żydów - podkreślił wiceprezes IPN.

Dzięki inicjatywie Mateusza Szpytmy, w 2004 roku w Markowej odsłonięto pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało tam Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Powyższe działania historyk realizował, współpracując z IPN, głównie z oddziałami w Krakowie i Rzeszowie. Efektem tej pracy jest też wystawa IPN pt. "Samarytanie z Markowej", jego autorstwa.

Ekspozycja została pokazana w 26. krajach na pięciu kontynentach. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny Ulmów zaplanowano na 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Uroczystość będzie z dwóch powodów wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła, bo na ołtarze zostanie wyniesiona jednocześnie cała rodzina, a także nienarodzone dziecko.

Czytaj także:

Zobacz reportaż z Markowej. Posłuchaj świadków wydarzeń:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także