Zachodniopomorskie: podejrzenie wystąpienia sinic; zakaz wchodzenia do wody na 4 kąpieliskach

2023-08-18, 12:30

Zachodniopomorskie: podejrzenie wystąpienia sinic; zakaz wchodzenia do wody na 4 kąpieliskach
Wprowadzono zakaz wchodzenia do wody m.in na kąpielisku Dziewoklicz. Foto: PAP / Marcin Bielecki

Wprowadzono zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku Dziewoklicz - poinformowało w piątek biuro prasowe szczecińskiego magistratu. W wodzie pojawił się zielony zakwit. W Zachodniopomorskiem zamknięte są cztery kąpieliska.

- Czerwone flagi na kąpielisku Dziewoklicz zostały wywieszone ze względu na pojawienie się na wodzie zielonego zakwitu. Podejrzenie wystąpienia sinic zostało zgłoszone do sanepidu. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje do odwołania. Na miejscu pilnują tego ratownicy - poinformowała w piątek Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta szczecińskiego magistratu.

Dodała, że teren kąpieliska jest dla mieszkańców dostępny bezpłatnie.

W Zachodniopomorskiem ze względu na zakwit sinic zamknięte są też kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim: w Trzebieży i Stepnicy i na plaży miejskiej w Szczecinku nad jeziorem Trzesiecko.

Glony mogą szkodzić zdrowiu

Gdy pogoda sprzyja plażowaniu i kąpielom, sprzyja też sinicom, przez które zamykane są kąpieliska. Glony mogą zagrozić zdrowiu, uszkodzić wątrobę, układ nerwowy i podrażnić skórę - ostrzega rzecznik GIS.

Jeśli upalna aura się utrzyma, sinice mogą zepsuć niektórym wakacyjny wypoczynek - przewiduje rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Szymon Cienki. Tłumaczy, że na początku lipca glony doprowadziły do zamknięcia niektórych kąpielisk nad Zatoką Gdańską, a teraz problem z sinicami pojawił się w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny doprowadzają do śmierci zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów, a także do śnięcia ryb. U ludzi notowano wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody. Także wdychanie powietrza zawierającego toksyny sinicowe może być szkodliwe dla zdrowia.

- Zakwity sinicowe i kożuchy sinic nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny, czy też nie - tłumaczy Cienki. Dlatego do kwitnącej czy tym bardziej pokrytej sinicami wody lepiej nie wchodzić.

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej