Ponad stu migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polską granicę. "Strona białoruska ściąga cudzoziemców"

Jak poinformowała Straż Graniczna, minionej dobry do Polski z Białorusi próbowało się nielegalnie dostać 123 cudzoziemców. Byli to obywatele Egiptu, Etiopii, Syrii, Erytrei, Jemenu, Iranu i Somalii. "Strona białoruska ściąga cudzoziemców z całego świata pod granicę z Polską, gdyż na każdym z cudzoziemców zarabia. Koszt przeprawy do Unii Europejskiej to nawet do 10 tys. euro" - czytamy w sobotnim wpisie Straży Granicznej na portalu "X".

2023-08-19, 09:30

Ponad stu migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polską granicę. "Strona białoruska ściąga cudzoziemców"
Na długości 186 kilometrów granicy z Białorusią w 2022 roku została zbudowana zapora o wysokości 5 i pół metra. Jej uzupełnienie stanowi zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 kilometrach granicy. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

Podlaski Oddział Straży Granicznej wyliczył, że tylko w tym roku na granicy z Białorusią ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano ponad 19,2 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było łącznie 4 tys. takich prób, a w sierpniu takich prób było ponad 1,7 tys.

Piątkowy raport 

- 123 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to obywatele Egiptu, Etiopii, Syrii, Erytrei, Jemenu, Iranu i Somalii - podali funkcjonariusze straży w raporcie z minionej doby.

Straż Graniczna  przypomniała też w sobotnim wpisie na Twitterze, że alerty z bariery elektronicznej, która uzupełnia stalową zaporę na granicy, umożliwiają szybkie wysłanie patrolu w miejsce próby nielegalnego przekroczenia granicy.

REKLAMA

Zapora elektroniczna wzdłuż rzek

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG poinformowała w ostatnich dniach, że w 2024 r. ruszy budowa takiej zapory elektronicznej również wzdłuż rzek: Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz oraz Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r. Zapora ma być sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

Posłuchaj

W ciągu minionej doby z Białorusi do Polski próbowały nielegalnie przedostać się sto dwadzieścia trzy osoby. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała IAR, że byli to obywatele siedmiu państw - Etiopii, Erytrei, Somalii, Syrii, Jemenu, Iranu i Egiptu 0:28
+
Dodaj do playlisty

 W dn.18.08 do🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾123 cudzoziemców-ob.7 różnych państw➡️Egiptu,Etiopii,Syrii, Erytrei,Jemenu,Iranu,Somalii.Str.🇧🇾ściąga cudzoziemców z całego świata pod granicę z🇵🇱,gdyż na każdym z cudzoziemców zarabia.Koszt przeprawy do🇪🇺nawet do 10 tys.euro pic.twitter.com/6P7KZlqu14

PAP/SG/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej