Zapora na granicy z Białorusią. SG odebrała pierwszy odcinek bariery elektronicznej. Znamy szczegóły
Straż Graniczna odebrała formalnie pierwszy odcinek bariery elektronicznej w pobliżu Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej. Na odcinku o długości 21 kilometrów działał będzie jeden kontener elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.
2022-11-15, 15:17
O odebraniu pierwszego odcinka bariery elektronicznej poinformowała na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Wioletta Gorzkowska.
Odebrany w poniedziałek po południu odcinek ma 21 kilometrów długości; ustawiony został tam jeden z 11 kontenerów elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Odcinek ma zacząć działać w ciągu najbliższych kilku dni; obecnie szkoleni są pierwsi operatorzy bariery elektronicznej. Szczegóły systemu mają zostać wkrótce zaprezentowane na specjalnym spotkaniu, które zostanie zorganizowane dla dziennikarzy w rejonie granicy polsko-białoruskiej.
Jak powiedziała na wtorkowym posiedzeniu podkomisji zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Wioletta Gorzkowska perymetria budowana obecnie na granicy polsko-białoruskiej to system wczesnego ostrzegania, który docelowo powstanie na całej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.
Ruszają szkolenia dla operatorów bariery elektronicznej
- Wczoraj odebraliśmy pierwszy odcinek tej bariery. Trwa w tej chwili wybór wykonawców na budowę bariery na granicy z Federacją Rosyjską. Kolejnym etapem będzie budowa technicznego zabezpieczenia granicy z Białorusią na wodach granicznych, czyli na rzece Bug i Świsłocz. Docelowo systemem perymetrycznym planujemy zabezpieczyć całą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, oczywiście tam, gdzie ta budowa będzie możliwa - mówiła Gorzkowska.
W poniedziałek rzeczniczka Straży granicznej por. Anna Michalska poinformowała o rozpoczęciu szkoleń dla operatorów bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Docelowo przeszkolonych ma zostać 140 operatorów bariery, zaś na jednej zmianie system obsługiwać będzie 10 funkcjonariuszy.
- Będą oni obsługiwać barierę elektroniczną i m.in. decydować - na podstawie odebranych sygnałów - o ewentualnej reakcji funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedziała Michalska. Dodała, że bariera będzie bardzo czuła i będzie reagować na wszystkie zdarzenia związane z próbą jej przekroczenia. Wykrywać ma nawet zwierzęta wielkości jeża. Personel centrum będzie także obsługiwał kamery dzienno-nocne i termowizyjne. To łącznie 3 tys. kamer, które będą uruchomione całodobowo.
186-kilometrowy płot na granicy z Białorusią
Zapisy z kamer i czujników będą przesyłane do Centrum Nadzoru w Białymstoku. Wszystkie elementy bariery ma spinać 11 kontenerów elektro-teletechnicznych. Do tej pory ustawiono sześć z 11 kontenerów.
Budowa bariery fizycznej, która ma zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi zakończyła się latem. Pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym powstał na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią.
Od czerwca na granicy polsko-białoruskiej, na 202 kilometrach trwa budowa bariery elektronicznej. Jej wykonawcą jest Elektrotim. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł.
dn/PAP
REKLAMA