Sanepid kontroluje kąpieliska w województwie pomorskim. Są wyniki
Na kąpieliskach w województwie pomorskim sanepid nie stwierdził zakwitu sinic. Główny Inspektora Sanitarny zapewnia, że możemy bez obaw przed toksycznymi glonami pływać zarówno w morzu, jak i w jeziorach.
2023-08-21, 14:55
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Wysokie temperatury sprzyjają ryzyku rozwoju glonów w wodzie, którą zanieczyszczają toksynami.
Toksyczne sinice
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia skażonej nimi wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
GIS ostrzega, że mogą one wręcz zagrozić zdrowiu, uszkodzić wątrobę, układ nerwowy i podrażnić skórę. Dlatego woda w kąpieliskach jest systematycznie kontrolowana przez służby sanitarne.
REKLAMA
Toksyny wytwarzane przez sinice doprowadzają natomiast do śmierci zwierzęta dzikie i domowe, w tym trzody chlewnej, owiec, psów, a także do śnięcia ryb.
Pomorskie wolne od sinic
Sanepid skontrolował pomorskie kąpieliska. Według informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w poniedziałek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata w województwie pomorskim, w wodzie nie stwierdzono groźnych dla zdrowia sinic i można z nich bezpiecznie korzystać.
Bakterie E-coli na głównym kąpielisku w Łebie. Służby zamknęły plażę
REKLAMA
Sinice w kolejnych kąpieliskach. GIS apeluje o rozwagę. "Glony mogą zagrozić zdrowiu"
PAP/kg
REKLAMA