Minister Błaszczak na granicy z Białorusią: naród stoi murem za polskim mundurem

2023-08-30, 13:30

Minister Błaszczak na granicy z Białorusią: naród stoi murem za polskim mundurem
Szef MON wraz szefami MSWiA i MSZ uczestniczył w odprawie z dowódcami i żołnierzami służącymi na granicy. Foto: Twitter/MON

- Rząd stoi murem za polskim mundurem. Więcej, naród stoi murem za polskim mundurem - powiedział w środę w Usnarzu Górnym szef MON Mariusz Błaszczak.

Odprawa, która się odbyła po godz. 12 w Krynkach, dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W wydarzeniu uczestniczyli szefowie MSWiA, MON i MSZ. W miejscowości Krynki i Usnarz Górny na Podlasiu ministrowie obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych wzięli także udział w odprawie z funkcjonariuszami służącymi na granicy z Białorusią.

Szef MON podkreślił, że rząd jednoznacznie wspiera służby chroniące polską granicę. 

- Usnarz Górny to miejsce symboliczne, jeśli chodzi o atak hybrydowy, który został rozpoczęty dwa lata temu. To atak, którego celem była destabilizacja Polski, ten atak poprzedzał atak rosyjski na Ukrainę - powiedział Błaszczak.

Wskazał, że "nie ulega wątpliwości, że te działania były skoordynowane i uzgodnione na Kremlu, a więc mamy do czynienia z próbą ataku na wolny świat, dokonaną przez agresywny reżim, który próbuje odbudować imperium rosyjskie w Europie".

Czytaj także w I.pl: Zobacz gdzie PO zlikwidowała jednostki wojskowe. Oto mapki hańby

- Oprócz ataku ze strony białoruskiej, mieliśmy do czynienia z happeningami w wykonaniu środowisk związanych z polityczną opozycją - dodał. - To właśnie w tym miejscu pewien poseł przeprowadził rajd z torbą reklamową, a dwóch innych posłów z PO urządzało sobie happening w postaci próby dostarczenia pizzy - przypomniał.

- Wydarzenia, które miały tu miejsce dwa lata temu spowodowały, że jedna z posłanek PO zwracała się do polskich władz, żeby wpuścili tych ludzi, a potem okaże się kim oni są - powiedział szef MON.

Ataki hybrydowe

- Polska granica jest i będzie chroniona dzięki polskiemu rządowi, który doprowadził do tego, że na granicy stoi ogrodzenie - podkreślił. Szef MON zwrócił uwagę, że "te ataki hybrydowe wciąż mają miejsce". - Niestety są też ludzie dziwni, którzy być może nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań, którzy atakują żołnierzy Wojska Polskiego i polskich funkcjonariuszy - dodał.

Posłuchaj

Minister Mariusz Błaszczak o ochronie polskiej granicy (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Błaszczak podkreślił, że "najważniejsze jest to, że rząd stoi murem za polskim mundurem. Więcej, naród stoi murem za polskim mundurem". Więc, jak dodał, "mimo tych okrzyków, mimo tych wszystkich prób wpisania się w scenariusz kremlowski, mimo ludzi, którzy sprawiają wrażenie jakby współpracowali z Putinem, jakby pomagali Putinowi, mimo tego wszystkiego będziemy bronić polskiej granicy dlatego, że nie doprowadzimy do tego, żeby Polska została zdestabilizowana".

Służba na granicy

Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie MON, obecnie w służbę na granicy zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy od 2021 r. wspierają Straż Graniczną w odpieraniu ataków hybrydowych przeprowadzanych przez reżim białoruski na granice Polski.

Zadania w ramach wzmacniania systemu obrony granicy polsko-białoruskiej - jak przekazał resort obrony - realizują pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz aktualnie tworzonej 1 Dywizji Piechoty Legionów. W celu zapewnienia obecności wydzielonych pododdziałów oraz demonstracji zdolności do natychmiastowej odpowiedzi na próby destabilizacji sytuacji na wschodniej granicy powołano również dodatkowo zgrupowanie zadaniowo-szkoleniowe, w którego skład wchodzą także m.in. żołnierze ww. związków taktycznych oraz 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 21 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, WOT, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Specjalnych.

Zobacz także w i.pl: Najnowszy spot PiS. Błaszczak: Nie łudźcie się, że politycy PO będą dbali o wasze bezpieczeństwo

Żołnierze realizujący zadania na granicy są wyposażeni m.in. w KTO Rosomak, moździerze "Rak", czołgi Leopard, zestawy rakietowe Piorun, sprzęt inżynieryjny, rozpoznawczy i bezzałogowe statki powietrzne; działania te mają również zapewnione wsparcie lotnicze w postaci śmigłowców - przekazał MON.

Ponad 20 tys. prób sforsowania granicy

Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano ponad 20,5 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu do tej pory - ok. 2,7 tys. Migranci pochodzili z blisko 50 różnych państw. 

Czytaj także w TVP.Info: Rosyjski wywiad szuka chętnych do pracy przeciwko Polsce

Od stycznia zatrzymano też ponad 470 osób w związku z pomocnictwem w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Czytaj także:

dn,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej