Dynamiczny rozwój grup poszukiwawczych w WOT. Ważnym ogniwem są specjaliści z psami
Projekt Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami (K9) w WOT rozwija się dynamicznie. Podpisano koncepcje utworzenia pierwszego w Polsce wojskowego Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych - przekazały w środę Wojska Obrony Terytorialnej.
2023-08-30, 12:04
Projekt K9 w WOT formalnie został zapoczątkowany 1 lipca 2021 roku. Wtedy też pierwsza Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GP-R) z psami weszła oficjalnie w struktury 13 Śląskiej Brygady OT. Z początkiem 2022 roku rozpoczęły się programy pilotażowe w kolejnych brygadach. Do końca 2025 planowane jest utworzenie 20 takich grup funkcjonujących na terenie całej Polski. Jak podkreśla w komunikacie WOT, czworonożni żołnierze są szkoleni do działań podczas konfliktów, a na co dzień wspierają policję i straż w poszukiwaniu osób zaginionych.
Psy ważny filarem K9
- Realizacja projektu K9 to kolejny przykład budowania w Wojskach Obrony Terytorialnej kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. Kompetencji zapewniających realizację zadań wsparcia systemu zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, ale również zwiększających zdolności WOT i całych SZ RP do działania w czasie kryzysu i wojny - podkreślił dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej Klisz.
Dodał, że unikalną cechą projektu K9 jest kompleksowe szkolenie i osiąganie gotowości przez całe zespoły specjalistów wykorzystujących zdolności psów. - Chcąc właściwie prowadzić ich szkolenie potrzebowałem miejsca do budowania i utrzymania takich zdolności - Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego. To właśnie tam nawigatorzy, operatorzy oraz przewodnicy i ich zwierzęta będą mogli się szkolić oraz rozwijać swoje umiejętności - wyjaśnił.
REKLAMA
Potrzeby Sił Zbrojnych RP
Jak wskazano, rozwój projektu K9 jest ściśle związany z potrzebami SZ RP i wyzwaniami współczesnego pola walki. Koncepcja utworzenia Ośrodka, zakłada, że będzie on specjalizował się w szkoleniach z zakresu rozwijania zdolności wykrywania i wskazywania miejsc ukrycia grup dywersyjno-sabotażowych, a także w poszukiwania i udzielania pomocy żołnierzom oraz dodatkowo innym osobom zaginionym w terenie zurbanizowanym, w tym przeszukiwanie gruzowisk oraz w terenie lesistym, lesisto-jeziornym i górskim w warunkach konfliktu zbrojnego.
Poinformowano, że na terenie Ośrodka planowane jest również utworzenie sztucznego gruzowiska. Dzięki takiej inwestycji możliwe będzie szkolenie psów do działania w miejscach po katastrofach budowlanych, ale i w tych zniszczonych przez ostrzał.
Czytaj także na tvpinfo.pl: Departament Stanu USA zabrał głos ws. broni jądrowej na Białorusi
Posłuchaj. Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON
Czytaj również:
- Jak rząd PO-PSL niszczył polską armię. Setki zlikwidowanych jednostek w całym kraju
- Nowi dowódcy w Wojsku Polskim i WOT. Szef MON zdecydował o nominacjach
- Błaszczak dla Polskiego Radia: koalicja PO-PSL likwidowała jednostki wojskowe, realizowała politykę resetu
- Apache'e dla Sił Zbrojnych RP. B. wiceszef Pentagonu: Polska może mieć jedną z najsilniejszych armii NATO
PAP/mn
REKLAMA