"Pamiętamy". Poczta Polska upamiętniła bohaterów września 1939 r.
Z okazji 84. rocznicy obrony gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk ukazała się okolicznościowa kartka pocztowa emisji "Pamiętamy". W Gdańsku w piątek uroczyście uczczono także rocznicę pamiętnych walk o historyczny budynek.
2023-09-01, 16:55
1 września 1939 r., ok. godz. 4.48, równolegle z rozpoczęciem przez pancernik Schleswig-Holstein ostrzału Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, Niemcy zaatakowali Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny Gdańsk 1.
Pamiętna obrona
W trakcie ataku w gmachu przebywało niespełna 60 osób, w tym 43 Pocztowców z Gdańska, 10 Pracowników delegowanych z Bydgoszczy, Gdyni i Rumii oraz jeden polski kolejarz. Mimo zdecydowanej przewagi liczebnej oraz militarnej niemieckich agresorów, obrońcy Urzędu dzielnie stawiali opór do ok. godz. 19, kiedy zapadła decyzja o kapitulacji.
W trakcie starć zginęło 8 Pocztowców, z czego dwóch Niemcy zamordowali w momencie poddawania się. Kolejny 6 osób zmarło w następnych dniach na skutek poniesionych ran.
Czwórka Pocztowców: Andrzej Górski, Franciszek Mielewczyk, Władysław Milewczyk i Augustyn Młyński zdołała uciec i przeżyć wojnę.
REKLAMA
Sąd polowy generała Wehrmachtu Georga Eberhardta skazał obrońców Poczty na śmierć. Wyrok na 38 polskich pocztowcach wykonano o świcie, 5 października 1939 r. na gdańskiej Zaspie.
Pracownicy Poczty Polskiej wykazali się męstwem
W piątek w Gdańsku obchodzono 84. rocznicę Obrony gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.
- W trudnych dla Ojczyzny chwilach Pocztowcy wielokrotnie wykazywali się wielkim męstwem, odwagą i zaangażowaniem dla sprawy polskiej. Urząd Pocztowy Gdańsk 1 to miejsce niezwykle ważne dla Poczty Polskiej oraz losów dla całej naszej Ojczyzny. Pracownicy urzędu przy ówczesnym placu Heweliusza, pomimo naporu agresora, heroicznie bronili reduty polskości przez ok. 14 godzin. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych Pocztowcach, którzy w momencie próby dowiedli najszlachetniejszych cnót i wartości - podkreślił prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
W piątek przedstawiciele firmy wzięli również udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych rocznicy Obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku oraz złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich Pocztowców, znajdującym się tuż obok historycznego budynku.
REKLAMA
Okolicznościowa kartka
Jak poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski od lat stałym i niezwykle ważnym dla Poczty Polskiej elementem obchodów rocznicy Obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku jest spotkanie z Kołem Rodzin Byłych Pracowników, zrzeszającym potomków narodowych bohaterów i kultywującym ich pamięć.
W spotkaniu z Kołem Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku udział wzięli m.in.: honorowa przewodnicząca rodziny Obrońców Poczty Polskiej Henryka Flisykowska-Kledzik, nowa koordynatorka Koła Rodzin Hanna Pietrzkiewicz, dyrektor Muzeum Gdańska dr hab. Waldemar Ossowski oraz kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Marek Adamkowicz.
Podczas wydarzenia, które odbyło się w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, zaprezentowano wydaną przez spółkę okolicznościową kartkę pocztową emisji "Pamiętamy".
Historyczna fotografia Erwiny
W części ilustracyjnej kartki umieszczono pochodzącą ze zbiorów Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku fotografię Erwiny Barzychowskiej, najmłodszej ofiary niemieckiego ataku na gmach Poczty Polskiej oraz zdjęcie niemieckiej haubicy, która ostrzeliwała budynek urzędu.
REKLAMA
Jak podaje Poczta Polska, wydawnictwu towarzyszy okolicznościowy datownik, stosowany w dniu obchodów rocznicy wybuchu wojny w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 1. Przedstawia on zarys Orderu Virtuti Militari.
- To nawiązanie do odznaczenia - za bohaterską obronę Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r. - Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Związku Zawodowego Pracowników Poczt i Telekomunikacji - Koło Gdańsk 1. To jedyna organizacja cywilna odznaczona tym Orderem. W podobny sposób uhonorował obrońców Poczty prezydent RP na uchodźstwie August Zaleski, który przyznał im indywidualne Krzyże Virtuti Militari - informuje rzecznik Poczty Polskiej.
Zobacz także na i.pl: Zbigniew Ziobro: Potomkowie niemieckich morderców atakują polski rząd
Zobacz także na TVP Info: Polska żąda reparacji. Ich wartość to 1/3 PKB Niemiec w 2021 r. [WIDEO]
REKLAMA
- Odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie II wojny światowej. Mularczyk: mam wątpliwości, czy ich żal jest szczery
- Reparacje wojenne. Premier Morawiecki: domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości
PAP/kg
REKLAMA