Szczególna opieka geriatryczna. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

2023-09-04, 15:01

- W centrum 75+ będą koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci. Będzie tam możliwość uzyskania z jednej strony opieki, ale także porady i rehabilitacji. Tego wszystkiego, co na tym podstawowym, bazowym poziomie jest potrzebne - mówił prezydent Andrzej Duda o szczegółach podpisanej przez niego ustawy, której głównym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom po 75 roku życia.

Ustawa przygotowana z inicjatywy prezydenta określa cele i organizację opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia. W czerwcu podczas wizyty w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie Andrzej Duda zapowiedział, że centra zdrowia 75+ powstaną jak najbliżej miejsca zamieszkania seniorów.

Prezydent tłumaczył, że historia przygotowania tej ustawy jest bardzo długa, bo zaczęła się w 2017 roku od spotkania w Pałacu Prezydenckim z profesor Ewą Marcinowską-Suchowierską i z ministrem Markiem Balickim. - Wtedy po raz pierwszy usłyszałem od nich o tej niezwykle palącej potrzebie stworzenia takiej specjalnej regulacji, na mocy której możliwa będzie budowa sieci opieki geriatrii czynnej w Polsce. Wtedy też czarno na białym zobaczyłem dane, jak sytuacja wyglądała na tamten moment i jak ona będzie wyglądała w przyszłości - zaznaczył.

Motywował potrzebę ustawy m.in. demografią, wskazując, że dziś w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 miliona, co daje 7 procent obywateli. Jak zauważył, w 2040 roku to będzie około 14 procent, a w 2050 - 16,5 procent obywateli. - Jeżeli mamy sprawę załatwiać systemowo, z całą pewnością to rozwiązanie systemowe wdrażać trzeba już dzisiaj - podkreślił prezydent.

Zobacz również w Niezależna.pl: Jak Tusk podwyższał wiek emerytalny? Pół roku wcześniej rozmawiał o tym... z Angelą Merkel

REKLAMA

Andrzej Duda tłumaczył ponadto, że "nie chodzi wyłącznie o to, by były szpitalne oddziały geriatryczne i łóżka dla pacjentów geriatrycznych, którzy będą poddawani całodobowej opiece". - Wręcz przeciwnie, chcielibyśmy, żeby tej całodobowej opieki było jak najmniej. Dlatego potrzebny nam jest program, który będzie programem prowadzenia osób w wieku seniorskim poprzez zdrowe życie. Taki, który będzie im umożliwiał sprawność, normalne jak najdłużej funkcjonowanie, jak najdłuższą samodzielność i jak najdłużej zdrowie - wyjaśnił.

- W istocie więc potrzebna jest taka opieka, która będzie miała wymiar codzienny - dodał.

Centra 75+

Stąd, jak mówił, pojawił się pomysł stworzenia centrów 75+. - Specjalnych centrów, w których będzie możliwość przede wszystkim odbywania konsultacji dla seniorów, którzy takich konsultacji potrzebują. O potrzebie tych konsultacji będą decydowali lekarze podstawowej opieki. Lekarze pierwszego kontaktu będą kierowali do centrum 75+ - podkreślił.

Duda tłumaczył, że w placówkach będą koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci. - Będzie tam możliwość uzyskania z jednej strony opieki, ale także porady i rehabilitacji. Tego wszystkiego, co na tym podstawowym, bazowym poziomie jest potrzebne - wyliczał.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o systemie opieki geriatrycznej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Dopiero tam będzie zapadała decyzja o tym, czy ktoś powinien być skierowany do leczenia szpitalnego, takiego, które wymaga przebywania w placówce ochrony zdrowia przez dłuższy czas - dodał.

Prezydent podkreślił ponadto, że twórcy ustawy chcą, aby takich centrów było jak najwięcej. - Mamy nadzieję, że już wkrótce w ramach funkcjonowania ustawy, w ciągu pierwszych kilku lat, powstanie takich centrów na terenie Polski ponad 300 - precyzował.

Zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów

Centra Zdrowia 75+ będą się składały z trzech elementów: poradni konsultacyjnej, zespołu opieki dziennej i zespołu opieki domowej. Ich celem będzie diagnozowanie i leczenie seniorów. Do Centrów zdrowia 75+ mają kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Nowa koncepcja opieki zakłada również zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych.

Szczególna opieka geriatryczna, o której jest mowa w ustawie, ma na celu między innymi: zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów, zapewnienie określonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej, planowanie i koordynacja opieki, zagwarantowanie działań profilaktycznych i promocji zdrowia, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego.

REKLAMA

Zobacz te na Niezależna.pl: PiS proponuje program „Przyjazne Osiedle”. O co w nim chodzi?

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej