Ćwiczenia "New Wave 2023" w Polsce. Ratownicy z Europy szkolą się w walce z żywiołami

Prawie 600 ratowników bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach "New Wave 2023". Pod Nowym Dworem Mazowieckim ćwiczą razem z Polakami grupy ratownicze z Ukrainy, Finlandii, Austrii, Czech, Belgii i Chorwacji. Scenariusz ćwiczeń obejmuje wystąpienie zagrożeń powodziowych wzdłuż Narwi i Wisły. 

2023-09-07, 09:05

Ćwiczenia "New Wave 2023" w Polsce. Ratownicy z Europy szkolą się w walce z żywiołami
Podczas ćwiczeń realizowane są scenariusze związane z ewakuacją osób z terenu objętego powodzią . Foto: Twitter Państwowa Straż Pożarna @KGPSP

Ćwiczenia trwają od 5 września, zakończa się w piątek. Są prowadzone w trybie ciągłym, również w nocny. Jego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a gospodarzem Akademia Pożarnicza w Warszawie.

Zagrożenie powodziowe

- Przygotowaliśmy dokładnie taki sam scenariusz, jaki zdarzył się rzeczywiście podczas powodzi w 2010 roku, gdy Polska po raz pierwszy poprosiła o międzynarodową pomoc ratowniczą - powiedział Mariusz Feltynowski, komendant-rektor Akademii Pożarniczej w Warszawie.

Scenariusz zakłada, że w Polsce jest czas pomiędzy jedną a drugą falą powodzi, krajowe zasoby i sprzęt są niewystarczające i nasz kraj prosi o pomoc międzynarodową.

- Przyjechali do nas z 6 krajów ratownicy o trzech specjalizacjach: podwyższanie wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja ludzi za pomocą łódek oraz pompy wysokiej wydajności. Ćwiczymy kompatybilność tych modułów - wytłumaczył komendant.

Ratownicy z Ukrainy

W ćwiczeniach uczestniczą też Ukraińcy, bo Ukraina niedawno przystąpiła do Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

REKLAMA

- W ramach tego mechanizmu Ukraina otrzymuje dużo pomocy od Unii Europejskiej w związku z wojną i ze zniszczeniami. Ukraińcy udowadniają, że solidarność działa w obie strony - powiedział Maciej Popowski, dyrektor generalny ds. Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej Unii Europejskiej.

New Wave 2023 - to ćwiczenia związane z powodzią, ale rodzajów ćwiczeń jest kilkanaście. Dotyczą np. pożarów, poszukiwania ofiar trzęsień ziemi, są też ćwiczenia medyczne. - Po raz czwarty jesteśmy gospodarzem takich ćwiczeń, ćwiczymy też za granicą. Każda grupa przygotowana do działań międzynarodowych musi to robić przynajmniej raz w roku - wytłumaczył komendant Mariusz Feltynowski.

Zobacz film w PAP.PL: Zobacz, jak ćwiczą ratownicy - wideo

Czytaj również: 

"Jesteśmy nowoczesnym e-urzędem". Prezes ZUS Gertruda Uścińska o zmianach ZUS

PAP/mm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej