more_horiz
Wiadomości

Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 20:56
- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży
Bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieżyFoto: BP KEP

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski podsumowano Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie z perspektywy polskiego Kościoła i funkcjonowania Kwatery Polskiej i Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wydarzenie w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. zgromadziło ponad 1,5 mln osób z całego świata. Spotkaniu z udziałem papieża Franciszka towarzyszyło hasło "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

- Światowe Dni Młodzieży, chociaż były już po raz 37., cały czas się nie starzeją i najlepszym tego obrazem był piękny, młody Kościół zgromadzony w Lizbonie w Portugalii, także przy licznym udziale polskiej młodzieży. Na początku nie liczyliśmy, że będzie nas około 30 tys. uczestników, a jednak, mimo różnych trudności, udało się zorganizować bardzo wiele grup. Wszystkie diecezje, ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty młodzieżowe były obecne na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie - mówi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży w rozmowie z Przemysławem Goławskim.

- To jest dla nas kolejny znak nadziei, że mamy polską młodzież - jak mówią statystyki 8 proc. głęboko wierzącej polskiej młodzieży, która chce brać czynną odpowiedzialność za rozwój swoich wspólnot Kościoła lokalnego, a więc swoich parafii i diecezji - stwierdził bp Suchodolski.

Uczynić z parafii prawdziwy dom

- Myślę, że po powrocie z Lizbony wielu z nich rzeczywiście pukało do drzwi swoich biskupów czy proboszczów, aby z nimi porozmawiać, jak z naszych polskich parafii, których mamy przecież ponad 10 tys., uczynić prawdziwy dom, czyli oratorium dla ludzi młodych, gdzie mogą po prostu przychodzić jak do siebie. Formować się, ale także spędzać czas - podkreślił.

Krajowy duszpasterz młodzieży ocenił, że "dzisiaj młodzi wierzący, młodzi katolicy w Polsce potrzebują właśnie relacyjnej formy spotkań w swoich parafiach". - I bardzo im dziękuję za to, że stają się właśnie promotorami takiego stylu, który dziś nazywamy oratoryjnym, jak też nazywa go papież Franciszek - dodał.

Czytaj także:

"Polska Lizbona"

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk poinformował, że według szacunków portugalskich służb i policji udział w ŚDM wzięło 1,5 mln młodych z całego świata, w tym około 30 tys. pielgrzymów z Polski i Polonii.

Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii ŚDM na Stadionie 1 Maja w Lizbonie powstała "Polska Lizbona", czyli miejsce, gdzie pielgrzymi z Polski mogli spotykać się przez cały tydzień, a nie, jak dotąd, przez jeden dzień.

Koncerty i wystawy

- Była tam duża scena, na której odbywały się koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wydarzenia religijne (...). Na stadionie funkcjonowało też studio, które na bieżąco relacjonowało to, co działo się w Lizbonie. Ruszyliśmy 31 lipca pierwszym koncertem w stylu rap i hip-hop, na który przybyło bardzo wielu młodych - relacjonował ks. Koprianiuk.

Jak dodał, przy stadionie znajdowała się też strefa wystawiennicza, gdzie prezentowane były wystawy opowiadające o duchowym dziedzictwie Polski, o pomocy Ukrainie, rodzinie Ulmów czy ks. Wincentym Frelichowskim. Według szacunków w projekcie "Polska Lizbona" udział wzięło około 45 tys. osób.

Magdalena Sierka, rzeczniczka prasowa Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, poinformowała, że od 24 lipca do 6 sierpnia profil KBO ŚDM na Facebooku odwiedziło ok. 100 tys. osób, a prawie 14 tys. odwiedziło ten profil na Instagramie.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2027 roku w Seulu.

Czytaj także:

Przemysław Goławski, pap

Zobacz także

Zobacz także