Grodzki wciąż chowa się za immunitetem. Powstało kalendarium kopertowej sprawy marszałka Senatu

Marszałek Sejmu Tomasz Grodzki wciąż nie zamierza odpowiadać na zarzuty korupcyjne, które związane są z jego pracą w szpitalu w Szczecinie. Polityk Platformy Obawatelskiej ukrywa się za immunitetem już ponad 900 dni. 

2023-09-15, 16:00

Grodzki wciąż chowa się za immunitetem. Powstało kalendarium kopertowej sprawy marszałka Senatu
Marszałek Tomasz Grodzki chowa się za immunitetem już ponad 900 dni. Foto: Schutterstock/DarSzach

Już 908 dni wskazuje Licznik Grodzkiego na stronie niezalezna.pl, uświadamiający jak długo marszałek Tomasz Grodzki chowa się za immunitetem, aby nie usłyszeć czterech zarzutów korupcyjnych od prokuratury. Sprawa wyniknęła jednak dużo wcześniej, w grudniu 2019 roku. To tak dawno, że wiele osób zdążyło pewnie zapomnieć, o jak bulwersujące sprawy chodzi.

Portal przygotował kalendarium sprawy Grodzkiego, w którym przypomina kopertową aferę marszałka Senatu. Dziennikarze przypominają fakty, które miały miejsce w tej sprawie od 10 grudnia 2019 roku, aż do dziś. Wynika z niego, że polityk PO przez cały czas nie miał sobie nic do zarzucenia. 

Gdyby jednak miał zupełnie czyste sumienie powinien raczej pójść drogą swojego partyjnego kolegi senatora Krzysztofa Brejzy, który po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów sam zrzekł się immunitetu.

10 grudnia 2019

- prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo w okresie, kiedy dyrektorem tej placówki był prof. Tomasz Grodzki. Radio Szczecin podało, że sprawa dotyczy zdarzenia z 2009 roku, lecz "prokuratura bada także kilka innych wątków korupcyjnych".

20 grudnia 2019

- sprawa dotycząca korupcji dotyczy już samego marszałka Senatu. "W trakcie wizyty prof. Tomasz Grodzki zasugerował, że podejmie się operacji, ale to będzie kosztowało" – powiedziała Radiu Szczecin kobieta, której ojciec był przez Grodzkiego operowany. Okazało się, że jest to jeden ze wspomnianych "kilku innych wątków". Na portalu Niezalezna.pl zamiesciliśmy nagranie z wypowiedzią kobiety.

22 grudnia 2019

- Tomasz Duklanowski opisuje bulwersującą sprawę pacjenta Tomasza Grodzkiego. "Prof. Tomasz Grodzki wziął 3000 złotych, ale po dwóch dniach zadzwonił i powiedział, że nie udało mu się uratować teścia, bo trupa mu przywieźliśmy" - mówili bliscy pacjenta, który zmarł przed operacją.

REKLAMA

Zobacz na niezalezna.pl: Kalendarium kopertowej sprawy Tomasza Grodzkiego. Przypominamy lata walki o zarzuty dla marszałka

Styczeń 2020

- pojawiają się kolejni świadkowie wydarzeń sprzed lat, najstarsza ze spraw dotyczy 1999 roku, kiedy Grodzki miał przyjąć pieniądze od pana Romualda. Świadek przyznał, że nie miał umówionych 500 złotych, zatem przysłano po niego "naganiacza" po brakujące 100 złotych.

7 stycznia 2020

- milczenie przerywa sam Tomasz Grodzki, organizując konferencję prasową. - Nigdy od nikogo nie żądałem żadnych pieniędzy za operację, ani ich nie przyjmowałem - podkreśla wówczas. - Ktoś powiedział, że powiedziałem 'przywieźliście mi trupa', ale ja nie używam takich fraz - dodaje. Grodzki zapowiada pozwy przeciwko dziennikarzom informującym o sprawie.

20 stycznia 2020

- Grodzki obraża świadka na którego powołuje się niezalezna.pl. Nazywa go "przekupionym, zastraszonym nienawistnikiem". - Osiem lat temu prof. Tomasz Grodzki operował mojego tatę. Za operację wziął 7 tysięcy złotych - twierdził świadek, cytując słowa matki wręczającej kopertę z łapówką: "nawet mu powieka nie drgnęła". Już kolejnego dnia Tomasz Duklanowski i Adrian Stankowski przedstawiają relację innego pana Marka, od którego Grodzki miał wziąć pieniądze, "by nie wyglądał jak Frankenstein".

Zobacz na i.pl: Sprawa Tomasza Grodzkiego. Mało znane fakty ze śledztwa dotyczącego korupcji

25 stycznia 2020

liczba świadków zeznających przeciwko Grodzkiemu w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym wzrasta do kilkunastu osób. Prokurator zaznacza, że liczba świadków nie odpowiada liczbie sytuacji korupcyjnych, bo w niektórych sprawach zeznają dwie-trzy osoby.

REKLAMA

18 lutego 2020

- Tomasz Grodzki kontratakuje: red. Tomasz Sakiewicz otrzymał od Grodzkiego bardzo grubą kopertę. Ale nie z łapówką. Zamiast pieniędzy, czy stylizowanego dolara, w środku znalazł się pozew sądowy. Chodziło o serię artykułów Tomasza Duklanowskiego, które publikowane były w "Gazecie Polskiej", a w nich cytowane były relacje świadków utrzymujących, że wręczali korzyści majątkowe Grodzkiemu.

13 marca 2020

- CBA wchodzi do Fundacji Pomocy Transplantologii, na którą pieniądze pobierać miał Tomasz Grodzki podczas pracy w szpitalu Szczecin-Zdunowo. Radio Szczecin, Gazeta Polska i niezalezna.pl publikują wypowiedzi kolejnych świadków (zdarzenia nawet z 1996 roku). Przez kolejny rok trwają prace prokuratury.

24 lutego 2021

- "Po trwającym ponad rok śledztwie w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo w okresie, kiedy placówką kierował prof. Tomasz Grodzki, obecny marszałek Senatu, śledczy przesłuchali już ponad 180 świadków i ustalili 14 zdarzeń korupcyjnych" - pisze Gazeta Polska. Pięć z tych zdarzeń nie uległo przedawnieniu. Po raz pierwszy pojawia się w publicznej debacie problem uchylenia immunitetu marszałka.

Zobacz również na tvp.info: „Dzwoni kanclerz Niemiec...”. Zaskakująca reakcja Grodzkiego na spot PiS

REKLAMA

22 marca 2021

- Prokuratura Krajowa skierowała do Senatu RP wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Tomasza Grodzkiego. Prokuratura chce postawić mu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych, które miały mieć miejsce w latach 2006, 2009 i 2012. Chodziło o koperty z pieniędzmi w wysokości od 1500 do 7000 złotych.

21 marca 2021

- Grodzki ogłasza, że immunitetu się nie zrzeknie, ale sprawą zajmie się Senat. On natomiast nie weźmie udziału w głosowaniu. Jest to jakieś rozwiązanie, mimo, że w Senacie większość mają partyjni koledzy i koleżanki marszałka. Pojawia się problem, który trwa do dzisiaj: Grodzki ani myśli poddać pod głosowanie wniosek o uychlenie mu immunitetu.

18 maja 2022

Senat odrzucił wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Za uchyleniem immunitetu zagłosowało 47 senatorów, przeciw było 52.

Prokurator regionalny informował wówczas senatorów, że "z zeznań 20 świadków wynika, że Grodzki miał przyjąć kwotę nie mniejszą niż 24 tysiące 150 złotych w związku z leczeniem 13 pacjentów i miało to nastąpić w okresie od 1996 r. do 2012 r." Według niego w większości przypadków pieniądze te były wręczane Grodzkiemu na terenie szpitala, a w dwóch przypadkach pieniądze zostały wręczone w prywatnym gabinecie lekarskim.

REKLAMA

Listopad 2022

- media opisują korupcję w szpitalu Szczecin-Zdunowo. Aresztowano poszczególnych lekarzy tej placówki. Tymczasem Grodzki zasłania się immunitetem.

15 września 2023

- Licznik Grodzkiego wskazuje 908 dni. Tymczasem dziś odbywa się kolejna rozprawa w procesie Tomasz Grodzki vs Tomasz Sakiewicz.

Czytaj także:

niezalezna.pl/łs

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej