IPN zbada przeszłość nazisty odznaczonego przy okazji wizyty Zełenskiego. Chodzi m.in. o zbrodnię w Hucie Pieniackiej
Instytut Pamięci Narodowej zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy były członek zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizen Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.
2023-09-26, 19:16
Rzecznik IPN doktor Rafał Leśkiewicz podkreślił, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 w Hucie Pieniackiej. Jest to zbrodnia wojenna stanowiąca zbrodnię przeciwko ludzkości. - W ramach tej zbrodni zamordowano około 800 mieszkańców Huty Pieniackiej. Tej zbrodni dokonali członkowie 4 Galicyjskiego Ochotniczego Pułku Policji SS, bezpośrednio podległego formacji SS Galizien, formacji utworzonej przez Niemców - wspierającej Niemców w terrorze okupacyjnym i zbrodniach dokonywanych na Polakach, na Żydach w okresie II wojny światowej - przypomniał rzecznik IPN.
Śledztwo IPN
Dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że bezpośrednio po otrzymaniu informacji o Jarosławie Hunce i o tym, że wystąpił w parlamencie kanadyjskim, prokurator prowadzący śledztwo ws. Huty Pieniackiej rozpoczął analizę obszernego materiału, który zgromadził w ramach tego śledztwa. - IPN zamierza wystąpić do władz Kanady, ale także do Ukrainy, w celu uzyskania, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, dokumentów dotyczących tego człowieka, by ustalić, czy ta osoba dokonywała zbrodni wyczerpujących znamiona zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości, czy też w jakikolwiek sposób pojawiała się w sprawach dotyczących mordów na obywatelach polskich czy żydowskich - wyjaśnił.
- Jeśli zbrodnie przeciwko ludzkości okażą się faktem, to zbrodniarz zasługiwał będzie na proces i ukaranie - dodał. - Jeśli uda nam się ustalić i potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że Jarosław Hunka funkcjonujący w zbrodniczej organizacji SS Galizien dokonywał zbrodni, a będziemy czynili wysiłki aby jak najwięcej materiału dowodowego na ten temat zebrać, to bez wątpienia rozważymy możliwość jako IPN i podejmiemy wszelkie działania, by ten człowiek trafił przed wymiar sprawiedliwości i zasadnym jest aby odpowiedział za swoje zbrodnie przed sądem polskim - podkreślił doktor Rafał Leśkiewicz.
Przemysław Czarnek w liście skierowanym do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że 22 września spiker kanadyjskiej izby gmin Anthony Rota uhonorował 98-letniego Jarosława Hunkę, który w czasie drugiej wojny światowej służył w szeregach 14 Dywizji Grenadierów SS. "Przedstawił go jako kanadyjsko-ukraińskiego weterana drugiej wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami. (...) Zebrani nagrodzili 98-letniego weterana owacją na stojąco" - napisał.
REKLAMA
Zobacz na i.pl: Wołodymyr Zełenski w kanadyjskim parlamencie uhonorował nazistę. Jarosław Hunka działał w SS-Galizien. Jest stanowisko Polski
Przemysław Czarnek zaapelował do IPN o "pilne zbadanie w dokumentach, czy Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego". "Znamiona takich zbrodni stanowią podstawę do wystąpienia do Kanady o jego ekstradycję" - napisał minister.
Posłuchaj
- Wiceminister Jabłoński o uhonorowaniu członka SS: to absolutnie nie powinno mieć miejsca
- Żołnierz ukraińskiej dywizji SS uhonorowany w Kanadzie. Polski ambasador: oczekuję przeprosin
Zobacz również: Jan Józef Kasprzyk w Polskim Radiu
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA