Na Festiwalu NNW pokazy polskich dokumentów. M.in. film o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz
Filmem o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz oraz dokumentem o Polakach zesłanych w głąb Związku Sowieckiego rozpoczęły w piątek pokazy w ramach Konkursu Dokumentu Polskiego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wydarzenie odbywa się w Gdyni.
2023-09-29, 16:11
W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" znalazło się blisko 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.
Film "Wróćmy do Polski"
Henryk Jurecki przedstawił w filmie "Wrócimy do Polski" dwójkę polskich nauczycieli i kapłana, którzy zostali wywiezieni w 1940 roku w głąb ZSRR. Ich drogi życiowe zeszły się w dalekim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Chinami, a świadkowie ich losów - wtedy kilkuletnie dzieci - opowiadają o próbach ocalenia tożsamości przez nich na zsyłce.
- Dwoje nauczycieli próbowało zorganizować dzieciom nauczanie - taką szkołę bez papieru. Uczyli dzieci historii Polski, starali się, żeby te dzieci nie utraciły tożsamości polskiej. Niestety z chwilą gdy Niemcy ujawniają zbrodnię w Katyniu, relacje się już na tyle psują, że Polacy zaczynają być prześladowani i ci nauczyciele zostają aresztowani, trafiają do łagrów, z których nie wrócili - tłumaczy reżyser.
Posłuchaj
Pomagali więźniom KL Auschwitz
Z kolei Gabriela Mruszczak zaprezentowała film pod tytułem "Za cenę życia - opowieść o tych, którzy nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz". Bohaterami dokumentu są mieszkańcy ziemi oświęcimskiej, którzy wspominają, jak pomagali więźniom osadzonym w niemieckim obozie.
REKLAMA
- Jest takie przekonanie, że miejscowa ludność nic nie robiła, a było wręcz odwrotnie. To oni z narażeniem życia, bo za każdą pomoc groziła im kara śmierci czy osadzenie w Auschwitz, tę pomoc nieśli, czy to w formie jedzenia, czy to w formie lekarstw czy też poprzez pomoc w organizowaniu ucieczek. Do filmu wybrałam kilkanaście osób, które mówią nie tylko o strachu, ale mówią też o tym, jak ten czas odbił się na ich zdrowiu psychicznym - powiedziała Mruszczak.
Posłuchaj
Festiwal potrwa do soboty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a program można znaleźć na stronie festiwalnnw.pl.
Zobacz na TVP Info: „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Festiwal jak żaden inny [WIDEO]
REKLAMA
- 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. "Ważne jest wspólne opowiadanie o historii"
- Festiwal NNW. Pokazy filmów o bohaterach zmagań z totalitaryzmami
IAR/kg
REKLAMA