"Zmiana doktrynalna", "masowy transfer kompetencji". Polscy politycy ostrzegają przed nowymi traktatami UE
W środę deputowani do Parlamentu Europejskiego mają głosować nad proponowanymi zmianami traktatów unijnych. Polscy politycy oceniają, że proponowane zmiany oznaczają federalizację Unii Europejskiej i przestrzegają przed utratą przez nasz kraj suwerenności, sugerują też zmianę daty głosowania w PE w związku z wyborami w Polsce.
2023-10-24, 10:53
Sugerowane zmiany w funkcjonowaniu UE dają "przemożną władzę Brukseli" - mówił we wtorek w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. - Jeśli np. kwestie "gender" zostaną wpisane jako wartość UE, to Komisja będzie mogła narzucać takie rozwiązania - stwierdził polityk.
Deputowany wskazał ponadto, że proponowane zmiany ograniczają prawa mniejszych państw, dając bardzo silne kompetencje Komisji Europejskiej, która jednocześnie ma być zmniejszona, a komisarzy będzie mogło delegować tylko 15 krajów członkowskich. - Oznacza to masowy transfer kompetencji na rzecz UE, to kompletna zmiana ustroju wspólnoty - uważa.
Jego zdaniem, pierwotny termin głosowania w tej sprawie (12 października) przełożono, by "nie zaszkodzić" Donaldowi Tuskowi w wyborach w Polsce. Ocenił też, że ewentualny rząd lidera PO poprze proponowane rozwiązania, a eurodeputowani dotychczasowej polskiej opozycji zagłosują "za".
Bogdan Rzońca: politycy opozycji głosowaliby tak, jak by kazał niemiecki dyktat
Podobną opinię wyraził eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca. - Gdyby to głosowanie się odbyło, gdyby były znane wyniki, wiedzielibyśmy, jak głosowali europosłowie Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. I widzielibyśmy, jakie mają prawdziwe zamiary i intencje - wyjaśnił eurodeputowany.
REKLAMA
Jak zaznaczył, jest przekonany, że "głosowaliby tak, jak by im kazał niemiecki dyktat, czyli byłoby głosowanie na tak". - Tłumaczono by, że jest potrzebna reforma unijnych traktatów, że pewne rzeczy w Unii Europejskiej idą za wolno, że mniej kompetencji dla niektórych krajów to lepiej dla całej Wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca.
[SŁUCHAJ WIĘCEJ] europoseł PiS Bogdan Rzońca gościem Polskiego Radia 24:
Posłuchaj
"Dzieje się wiele rzeczy w Polsce niezauważalnych". Doradca prezydenta przestrzega przed zmianami traktatów UE
Szczegóły proponowanych regulacji przybliżał w Polskim Radiu doradca prezydenta i minister w KPRP Paweł Sałek. Wskazywał, że przekazane na szczebel unijny, tzw. mieszany, mają być m.in. kompetencje krajów w sprawie gospodarki przestrzennej, obronności, rolnictwa czy rybołówstwa.
- Dziś jest proponowane, aby zostały przesunięte do kompetencji wspólnotowych. Co będzie np. z połowem śledzi na Bałtyku? Decyzja idzie w tym kierunku, aby zakazać ich połowu polskim rybakom. O tym, czy polski rybak będzie mógł łowić śledzie, będzie decydować Bruksela. Podobnie w kwestiach obronności. Czy mamy się bronić na linii Wisły, czy Bugu? - pytał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Paweł Sałek.
- Plany federalizacji UE. Poseł PiS: Tusk będzie podległy Brukseli i Berlinowi. Polska straci suwerenność
- [FELIETON] Federacja Europejska nam się nie opłaca. Felieton Miłosza Manasterskiego
Prezydencki minister wskazał także, że na szczebel unijny mają zostać przeniesione decyzje dotyczące miksu energetycznego. - Władztwo jest przesuwane w kierunku kompetencji wspólnotowych, tzw. mieszanych. Ciekawa w tym kontekście jest wypowiedź posła Arłukowicza, bo znowu wraca sprawa Turowa, że wyrok sądu trzeba będzie wykonać. To znaczy, że zabraknie 7-8 proc. energii elektrycznej w polskim systemie, a Bogatynia znowu będzie miała problem z dostawami ciepła? - dociekał.
[ZOBACZ WIĘCEJ] Minister w KPRP Paweł Sałek gościem Polskiego Radia 24:
Gość Polskiego Radia 24 stwierdził również, że "zmiana traktatów UE jest sprawą doktrynalną z punktu widzenia bytu Polski". - Nie chodzi o kwestię swobodnego poruszania się po Europie. Dzieje się wiele rzeczy, które nie są w Polsce zauważalne. Niektóre środowiska nawet to wyśmiewają. Wartość ojczyzny, narodu i języka zaczyna być deprecjonowana - alarmował Paweł Sałek.
Propozycja zmian w unijnych traktatach. Chodzi m.in. o prawo weta i obowiązek przyjęcia euro
Wśród nowych traktatowych zapisów pojawia się m.in. likwidacja prawa weta w 65 przypadkach, euro jako obowiązkowa waluta, odchudzenie składu Komisji Europejskiej i autonomia strategiczna.
Czytaj także:
- Zmiany w traktatach UE. Prof. Grosse: nie chodzi o federalizację, ale o wzmocnienie największych państw
- "Będziemy stali na straży pierwotnego projektu". Przydacz krytykuje pomysł federacji krajów UE
Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA