Problem otyłości u dzieci. Ekspertka: potrzebna jest dalsza edukacja w tym zakresie
W Polsce zostały wprowadzone już rozwiązania systemowe, które powinny zmniejszać problem nadwagi i otyłości u dzieci. Obecnie potrzebne są działania, które je rozwiną, oraz takie, które pomogą diagnozować chorobę wśród najmłodszych. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której analizowano ten problem.
2023-10-24, 16:58
Doktor Paulina Matelska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatorka Programu "6-10-14 dla Zdrowia" podkreśliła, że w przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości nie wystarczy sama edukacja.
- Nie możemy skończyć na edukacji, dlatego, że ludzie nie są zdrowsi od swojej wiedzy na ten temat, lecz od tego co robią w tym zakresie - powiedziała.
Dodała, że planowane działania edukacyjne powinny wychodzić do środowiska szkolnego. Jako dobry przykład podała projekt. "Trzymaj formę" organizowany od wielu lat przez Główny Inspektorat Sanitarny, który próbuje zmieniać środowisko szkolne, aktywizować je i czynić przyjaznym otoczeniem dla dzieci i młodzieży.
Doktor Paulina Matelska powiedziała, że tak zwane rozporządzenie sklepikowe, określające zdrowe produkty dopuszczone do sprzedaży w szkole jest bardzo potrzebne. Według niej również takie rozwiązania, jak wprowadzenie podatku cukrowego są skuteczne i z doświadczeń innych krajów wynika, że w dłuższej perspektywie powinny przynieść zamierzony skutek, czyli zmniejszenie nadwagi i otyłości.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj również:
- "Kupuj świadomie produkt ekologiczny". Kolejna kampania resortu rolnictwa i KOWR
- Pacjenci nie narzekają na opiekę szpitalną. "Ocena lepsza od stereotypów"
IAR/mm
REKLAMA