Uroczystość wręczenia orderu zorganizowano w Warszawie. Dr Piotr Cywiński podkreślił, że odbiera ważne brytyjskie odznaczenie w szczególnie trudnym czasie.
- Chciałoby się podziękować Jego Królewskiej Mości, przyjaciołom, dyplomatom brytyjskim, współpracownikom z Muzeum, z Fundacji, cieszyć się bardzo uroczystym odznaczeniem, natomiast w tym dniu chciałbym zaapelować o natychmiastowe i bezwarunkowe wypuszczenie wszystkich cywilów przetrzymywanych w Gazie, to musi być pierwszy krok ku budowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie" - zaapelował dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wysłannik brytyjskiego rządu: Muzeum Auschwitz wykonuje wyjątkową pracę
Taki sam apel popłynął z ust lorda Erica Picklesa, specjalnego pełnomocnika brytyjskiego rządu do spraw Holokaustu. Wysłannik władz w Londynie zaznaczył również, że Wielka Brytania przywiązuje duże znaczenie do edukacji o takich miejscach jak Auschwitz.
- Wysyłamy każdego roku po dwóch uczniów z każdej naszej szkoły średniej na wizyty do Auschwitz. To element programu, który ma na celu budowanie świadomości tego, co się stało. Polska jest kustoszem niemieckich obozów śmierci i Muzeum Auschwitz wykonuje wyjątkową pracę, by zapewnić, że ta przeszłość jest rozumiana - powiedział lord Eric Pickles.
Ambasador Wielkiej Brytanii: to odznaczenie potwierdzone przez króla Karola
O znaczeniu dzisiejszej uroczystości i uhonorowania dyrektora Muzeum Auschwitz mówiła brytyjska ambasador w Polsce Anna Clunes.
- Od trzech lat jestem w Polsce i to pierwszy raz, gdy mam okazję wręczyć Order Imperium Brytyjskiego. To odznaczenie potwierdzone przez naszego króla Karola i jest ono nadane osobom, będącym na najwyższym poziomie poświęcenia swojego życia bardzo ważnym przedsięwzięciom - zauważyła Anna Clunes.
Czytaj także:
IAR/st, łl