more_horiz
Wiadomości

Dyrektor polskiego muzeum odznaczony przez króla Karola. Piotr Cywiński otrzymał Order Imperium Brytyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 15:15
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. To jedno z wysokich odznaczeń przyznawanych przez Zjednoczone Królestwo.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego - dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, podczas posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego - dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, podczas posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-BirkenauFoto: PAP/Paweł Supernak

Uroczystość wręczenia orderu zorganizowano w Warszawie. Dr Piotr Cywiński podkreślił, że odbiera ważne brytyjskie odznaczenie w szczególnie trudnym czasie.

- Chciałoby się podziękować Jego Królewskiej Mości, przyjaciołom, dyplomatom brytyjskim, współpracownikom z Muzeum, z Fundacji, cieszyć się bardzo uroczystym odznaczeniem, natomiast w tym dniu chciałbym zaapelować o natychmiastowe i bezwarunkowe wypuszczenie wszystkich cywilów przetrzymywanych w Gazie, to musi być pierwszy krok ku budowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie" - zaapelował dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wysłannik brytyjskiego rządu: Muzeum Auschwitz wykonuje wyjątkową pracę

Taki sam apel popłynął z ust lorda Erica Picklesa, specjalnego pełnomocnika brytyjskiego rządu do spraw Holokaustu. Wysłannik władz w Londynie zaznaczył również, że Wielka Brytania przywiązuje duże znaczenie do edukacji o takich miejscach jak Auschwitz.

- Wysyłamy każdego roku po dwóch uczniów z każdej naszej szkoły średniej na wizyty do Auschwitz. To element programu, który ma na celu budowanie świadomości tego, co się stało. Polska jest kustoszem niemieckich obozów śmierci i Muzeum Auschwitz wykonuje wyjątkową pracę, by zapewnić, że ta przeszłość jest rozumiana - powiedział lord Eric Pickles.

Ambasador Wielkiej Brytanii: to odznaczenie potwierdzone przez króla Karola

O znaczeniu dzisiejszej uroczystości i uhonorowania dyrektora Muzeum Auschwitz mówiła brytyjska ambasador w Polsce Anna Clunes.

- Od trzech lat jestem w Polsce i to pierwszy raz, gdy mam okazję wręczyć Order Imperium Brytyjskiego. To odznaczenie potwierdzone przez naszego króla Karola i jest ono nadane osobom, będącym na najwyższym poziomie poświęcenia swojego życia bardzo ważnym przedsięwzięciom - zauważyła Anna Clunes.

Czytaj także:

IAR/st, łl

Zobacz także

Zobacz także