Próby ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy. Wiceszef MSZ obala fake newsy. "W poniedziałek kolejne spotkania"

"Na ewakuację ze Strefy Gazy czeka 29 Polaków" - przekazał w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Poinformował, że w poniedziałek planowane są spotkania z ambasadorami w tej sprawie.

2023-11-05, 19:00

Próby ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy. Wiceszef MSZ obala fake newsy. "W poniedziałek kolejne spotkania"
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: na ewakuację ze Strefy Gazy czeka 29 Polaków. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Wiceminister spraw zagranicznych we wpisie na platformie X (dawniej Twitter) odniósł się do opinii jednego z użytkowników. "Przykład #fakenews, o których pisałem" - wskazał.

"Prostujemy: 1. Ewakuacja obywateli państw trzecich ze Strefy Gazy rozpoczęła się w środę, w tempie kilkudziesięciu osób na dobę. Nie jest prawdą, że ewakuowano stamtąd kilkuset Amerykanów, Anglików, Węgrów czy Czechów. Na ewakuację wciąż czeka 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym 29 Polaków" - napisał wiceminister.

Strefa Gazy. Polacy na listach ewakuacyjnych

Polacy - jak zaznaczył - są na listach ewakuacyjnych. Lista została przekazana stronie egipskiej i izraelskiej już na początku października.

"Ewakuacja została wstrzymana w sobotę - informację w tej sprawie przekazały Izrael i Egipt. Twierdzenie, że »Egipt nie ma tu nic do gadania« (ws. przejścia granicznego Egipt/SG) najlepiej podsumowuje wartość merytoryczną informacji pochodzących z konta @rafalhubert" - wskazał Jabłoński.

REKLAMA

Podał, że pierwsza rozmowa z ambasadorem Izraela w pilnym trybie odbyła się w tej sprawie w MSZ jeszcze w październiku. Zaakcentował, że zapraszani do MSZ byli również ambasadorowie m.in. Egiptu i Palestyny.

W poniedziałek kolejne spotkania

"W poniedziałek odbędą się kolejne spotkania z nimi" - zapowiedział wiceminister. Zalecił ostrożność w korzystaniu z doniesień z niesprawdzonych źródeł.

W informacji przekazanej w sobotę MSZ zaznaczyło, że resort za pośrednictwem ambasady w Tel Awiwie od momentu wybuchu konfliktu "pozostaje w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z izraelskimi władzami dokładając wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację".

MSZ poinformowało, że apele o umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez Polaków były ponawiane sześciokrotnie w formie not dyplomatycznych i codziennie w ramach kontaktów roboczych z przedstawicielami władz Izraela.

REKLAMA

Listy obywateli RP

Placówka - jak zapewniono - działa w tym zakresie nie tylko samodzielnie, ale również na forum lokalnej współpracy konsularnej. Ministerstwo podało, że ambasada przekazała instytucjom izraelskim zarówno oficjalnie, jak i w kontaktach roboczych, listy obywateli RP w Strefie Gazy i "naciska, aby ich wyjazd był umożliwiony jak najszybciej".

"Pragniemy zapewnić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych i podległe mu placówki regularnie zabiegają o przyspieszenie tego procesu" - zaznaczono.

[CZYTAJ NA PORTALU POLSKIERADIO24.PL] Atak Hamasu na Izrael - więcej informacji

7 października Izrael został zaatakowany przez bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas. W reakcji izraelskie wojsko przeprowadziło działania odwetowe. W szybkim tempie w ramach operacji NEON polskie wojsko ewakuowało z Izraela ponad 1,5 tys. obywateli Polski i osób z innych krajów.

REKLAMA

Czytaj więcej:

***

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej