"Likwidacja państwa polskiego". Suwerenna Polska w Święto Niepodległości ostrzega przed zmianami w UE
Zmiany w traktatach UE to w rzeczywistości likwidacja państwa polskiego i powołanie państwa europejskiego, dlatego Święto Niepodległości nabiera w tym roku nowego znaczenia. Nie pozwolimy Niemcom podstępnie odebrać Polsce suwerenności - podkreśliła w sobotę Suwerenna Polska.
2023-11-11, 15:22
Suwerenna Polska we wpisie na X (d. Twitter) odniosła się do zmian traktatów unijnych.
Jak stwierdziło ugrupowanie, przygotowane zmiany w traktatach UE to w rzeczywistości likwidacja państwa polskiego i powołanie państwa europejskiego, dlatego Święto Niepodległości – pisze partia - nabiera w tym roku zupełnie nowego znaczenia.
"Wybory w Polsce przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie, a decyzje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących Polaków zapadać będą ponad ich głowami. Formalnie w Brukseli - naprawdę w Berlinie" - oceniło ugrupowanie.
Niemiecki plan
"Już 3 lata temu głośno przestrzegaliśmy, że taki jest niemiecki plan. Już wtedy wskazywaliśmy, że droga do jego realizacji prowadzi przez powiązanie wypłat z unijnego budżetu z »zasadą praworządności« i pułapki ukryte w KPO. Już wówczas alarmowaliśmy, że Niemcy chcą radykalnie ograniczyć suwerenność wszystkim państwom, które odważyły się podważać główny ośrodek decyzyjny Unii" - napisała Suwerenna Polska.
"Dziś, w uświęcone heroizmem Polaków Święto 11 listopada, mówimy jasno: nie pozwolimy Niemcom i ich agentom podstępnie odebrać Polsce niepodległości i suwerenności!" - dodało ugrupowanie.
REKLAMA
Eliminacja prawa weta
Pod koniec października Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęła raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE.
Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
- Jarosław Kaczyński: odwołanie do tradycji walki o niepodległość jest znów aktualne
- Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"
PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA