Formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego. 8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej ma już dowódcę

2023-11-20, 11:32

Formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego. 8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej ma już dowódcę
Nowo powołani dowódca (drugi z prawej) i zastępca (pierwszy z prawej) dowódcy 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej w towarzystwie szefa MON Mariusza Błaszczaka i najwyższych dowódców wojskowych. Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

Nowa, szósta dywizja polskiej armii ma nowego dowódcę. Generał brygady Krzysztof Knut od dziś jest dowódcą 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Zastępcą nowego dowódcy jest pułkownik Rafał Kwiatkowski. O obsadzie tych stanowisk kierownictwo resortu obrony poinformowało we wpisie w mediach społecznościowych.

"Minister Mariusz Błaszczak z dniem 20 listopada br. wyznaczył gen. bryg. Krzysztofa Knuta na dowódcę 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz pułkownika Rafała Kowalskiego na zastępcę dowódcy 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej" - napisano na profilu MON w serwisie X (d. Twitter).

Powstaje 8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej

8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej to nowy związek taktyczny w polskim wojsku. Informację o jego formowaniu przekazał szef MON, minister Mariusz Błaszczak kilkanaście dni temu. Jako pierwsza o planach powołania nowej dywizji pisała Informacyjna Agencja Radiowa już pod koniec lata tego roku.

8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej będzie miała dowództwo w Nowym Mieście nad Pilicą i będzie operować na południe od Warszawy.

Dywizja w systemie czwórkowym

Dywizja ma być organizowana w ramach modelu czwórkowego. W jej skład wejdą cztery brygady (dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada pancerna), każda po cztery bataliony. Dywizję zasilą również jednostki wsparcia i zabezpieczenia takie jak: brygada artylerii, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.

Szef MON zaznaczył, że decyzja dot. lokalizacji i struktury nowej dywizji to efekt analiz i wniosków z formowania innych związków taktycznych oraz z krajowych oraz międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej