Amerykański gigant obronny rozszerzy współpracę z Polską? Pod uwagę brana jest produkcja amunicji

2023-11-29, 13:04

Amerykański gigant obronny rozszerzy współpracę z Polską? Pod uwagę brana jest produkcja amunicji
Prezes Northrop Grumman: chcemy rozszerzać współpracę z Polską. Foto: Shutterstock/Mike Mareen

- Przyglądamy się właśnie możliwościom współpracy, szczególnie w obszarze amunicji, aby rozszerzyć jej zakres poza to, co robimy obecnie w Polsce - mówiła w wywiadzie udzielonym portalowi Defence24.pl Kathy Warden, prezes zarządu Northrop Grumman Corporation. 

Prezes zarządu Northrop Grumman Corporation tłumaczyła między innymi, że "partnerstwo z Polską trwa już od kilku dekad, biorąc pod uwagę zarówno działalność samej korporacji Northrop Grumman, jak i firmy Orbital ATK".

- Te dwa podmioty połączyły się w 2018 roku, a w roku 2019 wzmocniliśmy swoją obecność w Polsce otwierając biuro w Warszawie. Zatem nasze zaangażowanie na rzecz Polski poprzedza pełnowymiarową agresję Rosji na Ukrainę i będzie kontynuowane w przyszłości stwierdziła Kathy Warden.

Dodała, że oferta produktów firmy "w znacznym stopniu pokrywa się z wymaganiami związanymi z obroną terytorium Polski".

Obrona powietrzna

Przede wszystkim realizujemy obecnie linię produktową IBCS, którą wdrażamy do obrony powietrznej średniego zasięgu, a w przyszłości przewidujemy jej zastosowanie do obrony powietrznej krótkiego zasięgu - zaznaczyła.

Na tym jednak nie koniec. Systemy obserwacji, sensory, nowoczesna amunicja to szeroki zestaw możliwości, które postrzegamy jako potencjalne wsparcie strategii polskiego rządu w zakresie obronności - dodała.

Prezes zauważyła, że Northrop Grumman Corporation rozpoczęła  już projekt wdrożenia IBCS. Mamy wielu dostawców i partnerów w polskiej bazie przemysłowej współpracujących z nami w ramach programu IBCS. Zakwalifikowaliśmy ponad 40 dostawców w Polsce, a współpraca z nimi przebiega pomyślnie. Kontynuujemy zaangażowanie w programy offsetowe, zarówno realizując zobowiązania bieżące, jak i podejmując nowe, w miarę rozwoju prac - mówiła.

Relacje z Polską

Zapytana przez portal Defence24.pl, jak będzie wyglądało z rozwijanie szerszych relacji z Polską, odparła, że "kiedy myślimy o relacjach z przemysłem w Polsce, to chodzi nam o zapewnienie, aby w Polsce wykonywana była solidna, merytoryczna praca, szczególnie w zakresie programów zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej".

Obejmuje to produkcję niektórych komponentów systemu tutaj, w Polsce, mocne wsparcie w procesie integracji, a także szkolenia i wdrażanie systemu do służby. Z polskim przemysłem łączą nas relacje o bardzo szerokim zakresie - podkreśliła.

Dodała, że firma "przygląda się właśnie możliwościom współpracy, szczególnie w obszarze amunicji, aby rozszerzyć jej zakres poza to, co robimy obecnie w Polsce".

Wiemy, jak ważne jest zapewnienie lokalnego wkładu, a dla każdej linii produktów zakres, w jakim wykorzystujemy lokalnie wytwarzane komponenty może być nieco inny. Tak więc trwają już prace nad zintegrowaną obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, ale jeśli chodzi o amunicję, możliwości koprodukcji są nadal badane - mówiła.

Produkcja amunicji

Zapytana o szczegóły oferty dotyczącej produkcji amunicji, Kathy Warden tłumaczyła, że Northrop Grumman Corporation "produkuje amunicję 120 mm. do wszystkich typów nowoczesnych czołgów podstawowych na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i to jest właśnie jeden z tych konkretnych obszarów w których poszukujemy możliwości koprodukcji".

- W pierwszej kolejności chcemy działać na bazie licencji na rzecz rozwoju suwerennej obrony Polski. Uważamy, że po ustanowieniu koprodukcji Polska będzie mogła eksportować także do innych krajów europejskich - wyjaśniła.

- Chcielibyśmy jednak, aby nasze zdolności produkcyjne były bardziej rozproszone, zarówno ze względu na bezpieczeństwo i odporność, jak i łatwość eksportu i logistyki. Wszystko to przekłada się na nasze myślenie o liniach produktowych. Zwłaszcza dotyczy to amunicji, ponieważ jest ona nieco łatwiejsza do skonfigurowania w stosunkowo krótkim czasie pod względem koprodukcji i transferu wiedzy - mówiła.

Ochrona na Morzu Bałtyckim

Prezes zarządu Northrop Grumman Corporation zwróciła uwagę, że "Polska była pierwszym międzynarodowym nabywcą systemu IBCS, częściowo dlatego, że miała na tyle hartu ducha, by stanąć u boku rządu USA, a z kolei rząd USA dostrzegł pojawienie się pilną potrzeby w Polsce i przyspieszył wydanie licencji eksportowej pozwalającej nam na prowadzenie prac w waszym kraju".

- Teraz Polska jest wzorem dla innych krajów europejskich, które mogą tu przyjechać i zobaczyć działający system, co naszym zdaniem może to być niezwykle korzystne dla polskiej bazy przemysłowej, z którą już nawiązaliśmy relacje, a także dla tych krajów - mówiła.

Dopytywana natomiast, czy Northrop Grumman widzi potencjał do wykorzystania nowych technologii w celu zwiększenia ochrony regionu Morza Bałtyckiego, odparła, że są takie możliwości.

- Jedną z rzeczy, która wzbudza mój największy entuzjazm i moim zdaniem zapewnia ważne zdolności w zakresie nadzoru i obserwacji, jest nasz program E-2D Advanced Hawkeye - oceniła.

- Samolot E-2D stanowiłby bardzo ważny dodatek do systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i oczywiście rozmawiamy z polskim rządem na temat tych zdolności. To przykład jednego z wielu systemów, które możemy dostarczyć - zaznaczyła.

Czytaj także:

[WIDEO] Jan Filip Libicki (PSL) gościem Polskiego Radia 24

Defence24.pl/pkur

Polecane

Wróć do strony głównej