Szczepienia przeciwko HPV i Profilaktyka 40+. Uwaga! Jest nowy numer infolinii na zapisy

2023-12-01, 13:50

Szczepienia przeciwko HPV i Profilaktyka 40+. Uwaga! Jest nowy numer infolinii na zapisy
MZ: nowy numer infolinii na zapisy na szczepienia przeciwko HPV i badania z programu Profilaktyka 40PLUS. Foto: Shutterstock/Kaspars Grinvalds

Od 1 grudnia 2023 r. zmienia się numer telefonu infolinii na zapisy na szczepienia przeciwko HPV i na badania z Programu Profilaktyka 40PLUS - przypomina resort zdrowia. Nowy numer to: +48 800 100 101, czynny w godzinach od 8:00 do 18:00.

"Dotychczasowy numer 989 będzie dostępny do 15 grudnia 2023 r." - napisało Ministerstwo Zdrowia na platformie X.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne.

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

Ludzki wirus brodawczaka

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Program Profilaktyka 40 plus

Z programu Profilaktyka 40 plus może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat.

Program Profilaktyka 40 plus oferujący bezpłatne pakiety badań dla pań i panów działa od lipca 2021 roku i potrwa do końca czerwca 2024 roku. Jakie badania będą realizowane dla danej osoby, zależy od ankiety, którą przed badaniem koniecznie trzeba wypełnić. Bez niej osoba nie otrzyma e-skierowania. Można ją znaleźć w zakładce "Profilaktyka" w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. 

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej