Sikorski kandydatem na szefa MSZ. Szydło przypomina historie z NS2 i Ławrowem. "To szkodliwe dla relacji w NATO"
"Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO" - napisała w piątek wieczorem na platformie X europoseł PiS Beata Szydło.
2023-12-08, 21:43
Podczas piątkowej konferencji, kandydat na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk poinformował, że Radosław Sikorski jest przymierzany na szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie, Donald Tusk przekazał, że "Radosława Sikorskiego zatrzymały zadania eurodeputowanego". - Musi uporządkować kwestie formalne zanim zostanie ministrem. Tak, jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych. Tutaj się nic nie zmieniło - stwierdził lider PO.
"Uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO"
Do tej informacji odniosła się na platformie X była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
"Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream. Sikorskiego, który wcześniej prowadził #reset z Rosją, wpuszczając Ławrowa na spotkanie polskich ambasadorów" - napisała.
REKLAMA
Jak dodała, "uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO".
Kandydaci na ministrów i wicepremierów w rządzie Tuska
Tusk mówił też, że przyszłym ministrem sprawiedliwości będzie były RPO Adam Bodnar, ministrem finansów Andrzej Domański, a Barbara Nowacka (KO) jest kandydatką na ministra edukacji. Poseł Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) z kolei ma zostać ministrem nauki. Do rządu ma wejść również Czesław Siekierski (PSL), który ma być ministrem rolnictwa oraz Adam Szłapka jako minister ds. Unii Europejskiej. Tusk przypomniał także, że powstanie Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach, którym pokieruje prof. Marzena Czarnecka.
Z wcześniejszych informacji medialnych wynika, że w rządzie Donalda Tuska wicepremierem, ministrem obrony narodowej ma być szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) - wicepremierem, ministrem cyfryzacji.
Marcin Kierwiński jest kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak ma zostać koordynatorem służb specjalnych; Bartłomiej Sienkiewicz - ministrem kultury i dziedzictwa narodowego; Borys Budka - minister aktywów państwowych; Sławomir Nitras - ministrem sportu i turystyki; Izabela Leszczyna - ministrem zdrowia; Dariusz Klimczak - ministrem infrastruktury; Krzysztof Hetman - ministrem rozwoju i technologii; Paulina Hennig-Kloska - ministrem klimatu i środowiska; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - ministrem funduszy i polityki regionalnej; Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - ministrem rodziny i polityki społecznej.
REKLAMA
Do rządu mają wejść też Marzena Okła-Drewnowicz - minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej; Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości; Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
Jan Grabiec ma zostać ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a Maciej Berek - sekretarzem Rady Ministrów, prezesem Centrum Legislacyjnego Rządu.
- Sikorski miał zastraszać Żukowską. "Sugerował, że mogę pożałować tego, co piszę"
- Posłanka Lewicy poprze rząd Tuska. Nie zgadza się jednak na wszystkie "100 konkretów"
- "Mamy to zagwarantowane w projekcie budżetu". Tusk zapowiada 800+ i podwyżki dla nauczycieli
PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA