Sprawa kar dla Polski od TSUE. Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić decyzję
O godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny powinien ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Sprawą zajmuje się pełny, 11-osobowy skład TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej.
2023-12-11, 05:06
Wniosek do TK skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chce on uznania za niekonstytucyjne regulacji prawa unijnego, które pozwalają na nałożenie na kraj członkowski kar finansowych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego oraz upoważniających prezesa TSUE lub sędziego unijnego trybunału do nałożenia środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania Polski.
Wniosek z poparciem Sejmu
Wniosek poparł Sejm poprzedniej kadencji. Na ostatniej rozprawie 21 listopada nie stawił się nikt z przedstawicieli niższej izby Parlamentu. Stanowisko Sejmu, postanowieniem z 27 listopada, wycofał marszałek Szymon Hołownia.
Z wnioskiem prokuratora generalnego zgodziło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Opinia prezydenckiego prawnika
Zdaniem prezydenta, jak mówił podczas ostatniej rozprawy jego pełnomocnik profesor Dariusz Dudek, niezależnie od krytycznej oceny zaskarżonych przez prokuratora generalnego regulacji prawnych oraz praktyki ich stosowania, należy uwzględnić uwarunkowania prawno-międzynarodowe. - Za niepożądane należy uznać konsekwencje prawno-międzynarodowe skutkujące podejrzeniem, że RP nie respektuje wiążącego ją prawa międzynarodowego - mówił prezydencki pełnomocnik.
REKLAMA
Profesor Dariusz Dudek ocenił, że kroki podjęte przez TSUE w sprawie Turowa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to eksces orzeczniczy oraz działania ultra vires, czyli poza kompetencjami.
Według przedstawiciela wnioskodawcy, prokuratora Sebastiana Bańko, gdyby było tak, jak wskazuje prezydencki pełnomocnik, nigdy nie powinno się tak zdarzyć. - Nawet jeżeli jest to eksces orzeczniczy to on kosztuje Polskę 2,5 miliarda złotych. W ocenie prokuratora generalnego wyrok TK otworzy drogę do tego, żeby ta kara, która została naliczona w sposób nieuprawniony, nie mogła być zapłacona zgodnie z przepisami polskiej konstytucji - mówił prokurator Bańko.
Posłuchaj
Trybunał Konstytucyjny powinien dziś ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Sprawą zajmuje się pełny, 11-osobowy skład TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej - relacja Jolanty Turkowskiej (IAR) 1:01
Dodaj do playlisty
Pytania sędziów TK
Żadna ze stron postępowania nie udzieliła odpowiedzi na pytanie sędziego TK Piotra Pszczółkowskiego o podstawę prawną decyzji, aby kar nie płacić.
REKLAMA
Sędzia TK Michał Warciński pytał, czy zaskarżone reguły należą do polskiego porządku prawnego. Chciał dowiedzieć się, dlaczego sprawą powinien zajmować się polski Trybunał.
Z kolei sędzia TK Bartłomiej Sochański zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy nie środków tymczasowych, tylko akcesoryjnych, które zabezpieczają stosowanie środków tymczasowych.
To kolejny termin ogłoszenia wyroku. Poprzednie dwa zostały odwołane, między innymi przez chorobę członka składu orzekającego.
Czytaj także:
- Minister Warchoł skierował wniosek do TK. Chodzi o wynagrodzenia dla prokuratorów
- Kopalnia Turów do zamknięcia? Janecki przypomina kontrowersyjną wypowiedź Arłukowicza
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka gościem Polskiego Radia:
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA