Po exposé premiera Morawieckiego. Sachajko: ten rząd zasługuje na poparcie

2023-12-11, 15:10

Po exposé premiera Morawieckiego. Sachajko: ten rząd zasługuje na poparcie
Premier Mateusz Morawiecki na sali obrad Sejmu w Warszawie przedstawia program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Warszawa, 11.12.2023. . Foto: PAP/Paweł Supernak

- Rząd premiera Morawieckiego był trudny we współpracy, ale rzeczy, które zrobiliśmy w ubiegłej kadencji, jak i to, co już zrobiliśmy z nowym rządem, oraz obietnice zawarte w programie wyborczym Zjednoczonej Prawicy zasługują na poparcie tego rządu - powiedział Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

Ponad godzinę trwało exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podsumował osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy i przedstawił plany na kolejne lata. Jeszcze dziś posłowie zdecydują o przyszłości jego gabinetu.

Po wygłoszeniu exposé w ramach dyskusji przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.

"Apel do polityków"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie było apelem do polityków, by dbali o bezpieczeństwo i rozwój Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej. Lider ugrupowania zabrał głos tuż po exposé premiera Mateusza Morawieckiego.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: exposé premiera Morawieckiego jest apelem do całej klasy politycznej (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

"My chcemy polskiej zgody"

Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej podczas debaty podkreśliła, że to najwyższy czas na odbudowę polskiej wspólnoty, która jest, jak oceniła "sercem demokracji, sercem odwagi Rzeczpospolitej". Dodała, że prawdziwa demokracja jest wtedy, kiedy "szanuje się drugiego człowieka, a nie nazywa go gorszym sortem".

Dodała, że tragedia 10 kwietnia 2010 r. stała się źródłem "wielkiego podziału i konfliktu", choć była - jej zdaniem - szansą na wyjście z politycznego "klinczu" i szukania pojednania. - My chcemy polskiej zgody. Chcemy na rzeczach ważnych budować naszą przyszłość. Na pamięci, historii, tradycji, równym uszanowaniu siedzącego tu Lecha Wałęsy i nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego. To jest nasza oferta na przyszłość. Rozmawiajmy o rzeczach ważnych. Pamiętajmy o ważnej historii, nie szukajmy w niej zła, a szukajmy Polki, Polaka, obywatela i obywatelki - apelowała.

Posłuchaj

Barbra Nowacka o exposé premiera Morawieckiego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Rozwiązaliśmy konkretne problemy"

Jarosław Sachajko z koła poselskiego Kukiz'15 zapowiedział, że koło zagłosuje za wyrażaniem rządowi Morawieckiego wotum zaufania. - Rząd premiera Morawieckiego był trudny we współpracy, ale rzeczy, które zrobiliśmy w ubiegłej kadencji, jak i to, co już zrobiliśmy z nowym rządem, oraz obietnice zawarte w programie wyborczym Zjednoczonej Prawicy, zasługują na poparcie tego rządu – powiedział.

- W 2021 r. Paweł Kukiz podpisał porozumienie programowe ze Zjednoczoną Prawicą, dzięki któremu przygotowaliśmy kilkanaście projektów ustaw - przypomniał Sachajko. Zaznaczył, że "niestety tylko dziewięć weszło w życie". - Ale dla wielu Polaków, których te ustawy dotyczą, to aż dziewięć ustaw, bo rozwiązaliśmy konkretne ich problemy - wskazał.

Poseł Lewicy o rządach PiS

Przewodniczący klubu parlamentarnego Lewica Krzysztof Gawkowski powiedział, że rządy Prawa i Sprawiedliwości były obliczone jedynie na korzyść tego ugrupowania. Podczas debaty w Sejmie po exposé premiera Mateusza Morawieckiego poseł Lewicy wskazał na porażki jego rządu.

- Wasze działania przez 8 lat pokazały, że na pierwszym miejscu stawialiście zawsze dobro swojej partii, dobro Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział Krzysztof Gawkowski. Przewodniczący klubu Lewica wskazał, że "8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości to próba likwidacji niezależnych mediów, największa od 30 lat skumulowana inflacja sięgająca ponad 30 procent, to zniszczone relacje z Unią Europejską i z sąsiadami, to 1000 dni bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - wymieniał.

Stanowisko klubu PSL

W imieniu klubu PSL głos zabrał jego lider Krzysztof Paszyk, który zapowiedział, że klub PSL zagłosuje przeciwko wyrażeniu rządowi Morawieckiego wotum zaufania.

Paszyk cytował słowa, które Morawiecki powiedział, gdy po raz pierwszy obejmował tekę premiera w 2018 roku. - Wtedy wybrzmiały następujące słowa "moim pragnieniem jest, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski, by rząd i premier służyli całemu krajowi, całej naszej ojczyźnie, każdemu obywatelowi" - przytoczył. - Dzisiaj jasno należy stwierdzić, że ani jednego dnia urzędowania pan nie był wierny wyrażonym wtedy słowom. Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa - to 3 cechy, które charakteryzowały pana funkcjonowanie. Nie znam grupy społecznej, środowiska zawodowego, czy środowiska politycznego, którego pan wielokrotnie nie wykluczał, nie pozbawiał miejsca w przestrzeni publicznej - mówił szef klubu PiS.

"Ci, którzy łamali prawo, muszą stanąć przed Trybunałem Stanu"

W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga głos zabrali Michał Kobosko oraz Ryszard PetruKobosko wskazał, że Morawiecki "żegnanie się z Polską" rozciągnął aż na 2 miesiące, w tym ostatnie 2 tygodnie. Uwikłał w to zarówno swoich współpracowników, jak i całą demokratyczną Polskę. - Mogliśmy więc my wszyscy, Polacy, obserwować jak domyka pan różne geszefty i geszefciki, buduje pan różne arki dla znajomych, próbuje blokować różne instytucje - podkreślił. - Chciałbym zaapelować do większości parlamentarnej, abyśmy nie słuchali tych, którzy namawiają nas na grubą kreskę. Ci, którzy łamali prawo, muszą stanąć przed Trybunałem Stanu - powiedział poseł Polski 2050 - Trzeciej Drogi Ryszard Petru.

Konfederacja o rządach PiS

Sławomir Mentzen z Konfederacji był krytyczny wobec słów premiera Morawieckiego. - Czas rządów PiS to okres egipskich plag dla naszej gospodarki. Przez te 8 lat zwalczaliście klasę średnią, przedsiębiorców, specjalistów, ludzi zaradnych - mówił w Sejmie.

- Gdy przejęliście władzę w roku 2015, zakończyła się transformacja polskiej gospodarki z systemu socjalistycznego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Nie udało się osiągnąć zakładanego celu, zaczęliśmy znowu iść w kierunku socjalizmu oraz etatyzmu" - powiedział Mentzen, który dodał, że "Prawo i Sprawiedliwość przez ten czas realizowało gospodarczy program Razem, było na lewo od SLD".

Czytaj także:

Po wygłoszeniu stanowisk klubów wobec exposé premiera Mateusza Morawieckiego szef rządu poprosi posłów o wotum zaufania. Jeśli premier nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów.

Kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów. Konfederacja zapowiada, że nie poprze ani Mateusza Morawieckiego, ani Donalda Tuska.

IAR/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej