"W tym roku zorganizowaliśmy setki deportacji". Straż Graniczna podała nowe dane

- W tym roku zorganizowaliśmy 829 przymusowych operacji powrotowych, czyli deportacji - poinformowała PAP rzecznik SG kpt. Anna Michalska. Do deportacji wykorzystywano połączenia rejsowe i czartery realizowane i finansowane głównie we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

2023-12-15, 07:11

"W tym roku zorganizowaliśmy setki deportacji". Straż Graniczna podała nowe dane
Rzeczniczka SG: w tym roku zrealizowaliśmy 829 deportacji. Foto: SG

Kpt. Anna Michalska przypomniała, że za organizację lotów powrotowych z ramienia Straży Granicznej odpowiada Zarząd do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej SG. - W 2023 roku zrealizowano 829 przymusowych operacji powrotowych, czyli deportacji - powiedziała.

Dodała, że do ich realizacji Straż Graniczna wykorzystywała połączenia rejsowe i czarterowe realizowane i finansowane głównie we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej Przybrzeżnej (Frontex).

Ostatnia deportacja odbyła się 10 grudnia. Straż Graniczna zorganizowała wtedy operację powrotową do kraju pochodzenia dla obywatela Tadżykistanu, który posiadał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z przesłanki stanowiącej zagrożenie dla systemu bezpieczeństwa państwa. Wobec Tadżyka orzeczono zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 10 lat.

Ustawa o cudzoziemcach

Michalska zaznaczyła, że było to kolejne na przestrzeni ostatnich tygodni tego typu przedsięwzięcie realizowane przez Straż Graniczną. W ubiegłym miesiącu Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową wobec obywatela Azerbejdżanu, który posiadał wydaną przez szefa MSWiA decyzję do powrotu z uwagi na stanowienie poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego państwa.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wydaje z urzędu właściwy komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej. Decyzji tej nie można wydać m.in. wobec obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, a także obywateli Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz pewnych członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają na terytorium Polski.

Dane cudzoziemca, który otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu - w przypadku, gdy jego pobyt na terenie RP zagraża bezpieczeństwu - mogą zostać umieszczone na okres 10 lat w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Okres ten może być przedłużony na kolejne okresy, z których żaden nie przekracza 10 lat.

Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, prowadzony jest przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Czytaj także:

dn/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej