Polskie Radio, TVP i PAP postawione w stan likwidacji. KRRiT wyraża swój sprzeciw
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartkowym stanowisku wyraziła "stanowczy sprzeciw" wobec decyzji "o rozwiązaniu strategicznych spółek mediów publicznych": TVP, Polskiego Radia i PAP. Wezwała też ministra kultury "do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji".
2023-12-28, 23:10
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu prezydent wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne". Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP.
Sprzeciw KRRiT
W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stanowisko, w którym wyraziła "stanowczy sprzeciw wobec decyzji z 27 grudnia br. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rozwiązaniu strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz wszczęciu procedury ich likwidacji".
Wskazano w nim, że "decyzja rządu RP podjęta została wbrew przepisom ustawy o radiofonii i telewizji". Zaznaczono, że "takie działanie jest również rażącym naruszeniem art. 7 Konstytucji RP, który mówi, że wszystkie organy władzy publicznej w Polsce mają obowiązek działania wyłącznie na podstawie i w granicach prawa".
Jak czytamy w stanowisku KRRiT, decyzja o likwidacji mediów publicznych "rzutuje na cały system wartości demokratycznych w państwie, pozbawiając media publiczne możliwości realizacji misji publicznej, tym samym ogranicza społeczeństwu dostęp do informacji i dóbr kultury".
REKLAMA
Wezwanie szefa MKiDN do zaprzestania naruszania prawa
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego swoją decyzją naraził wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo państwa, ponieważ systemy emisyjne spółek mediów publicznych są faktycznym elementem infrastruktury krytycznej Państwa Polskiego" - napisano. KRRiT wezwała też szefa MKiDN "i wszystkie osoby wykonujące jego polecenia do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji".
Pod stanowiskiem podpisali się: przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, zastępca przewodniczącego dr Agnieszka Glapiak oraz członkinie KRRiT: dr hab. Hanna Karp prof. AKSiM i Marzena Paczuska.
"Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
REKLAMA
- PiS nie będzie prowadzić dyżurów w PAP. Bochenek: zmieniamy sposób działania
- Zmiany w mediach publicznych. Nowe władze TVP, PAP i Polskiego Radia
- Likwidator Polskiego Radia w liście do pracowników: z punktu widzenia radiowej codzienności nic się nie zmienia
Komentarz likwidatora spółki Polskie Radio
Paweł Majcher, likwidator spółki Polskie Radio, w liście do załogi Polskiego Radia napisał, że "informacja o postawieniu Polskiego Radia w stan likwidacji z pewnością Państwa zaskoczyła i poruszyła".
"Pragnę jednak zapewnić, że z punktu widzenia radiowej codzienności nic ona nie zmienia. Pracujemy normalnie i dotyczy to wszystkich działów, zarówno dziennikarzy jak i pracowników biurowych czy działu techniki. Będą wypłacane wynagrodzenia, udzielane urlopy" - napisał w liście do pracowników Paweł Majcher.
Jak dodał, "decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozumiem jako próbę jak najszybszego zabezpieczenia interesów spółki i jej pracowników, a naszym głównym zadaniem pozostaje powrót do Polskiego Radia najwyższych standardów dziennikarskiej pracy".
REKLAMA
PAP/nt
REKLAMA