32 lata niezwykłej historii pomagania. WOŚP pisze kolejną, piękną kartę

2024-01-28, 04:30

32 lata niezwykłej historii pomagania. WOŚP pisze kolejną, piękną kartę
WOŚP ma już 32 lata. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez ostatnie 32 lata zdobyła serca milionów Polaków i stała się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć charytatywnych na świecie. Od skromnych początków czasów trudnej transformacji ustrojowej w Polsce, WOŚP przez ponad trzy dekady przekształcił się w dynamiczny ruch społeczny, który każdego roku mobilizuje miliony Polaków do pomocy najbardziej potrzebującym.

W ciągu 32 lat WOŚP przekształciła się z lokalnej inicjatywy charytatywnej w globalne zjawisko społeczne. To fenomen, który stał się integralną częścią polskiego społeczeństwa. Nikogo nie dziwi, że co roku podczas styczniowych mrozów ulice polskich miast wypełniają się tysiącami wolontariuszy, którzy zbierają datki w przyozdobione puszki i oferują samoprzylepne czerwone serduszka za wsparcie inicjatywy (każdego roku jest ich blisko 35 mln sztuk!). Początki jednak były skromne.

Pierwsza zbiórka w 1993 roku dla oddziałów dziecięcej chirurgii kardiochirurgicznej wyniosła ponad 3,7 mln zł. Trzy dekady później, bijąc kolejne rekordy, WOŚP zebrał 243 mln zł. Inicjatywa Owsiaka ruszyła z około pięcioma tysiącami wolontariuszy, którzy nieśli prowizoryczne puszki zrobione ze słoików. Dziś wolontariuszy jest ponad 120 tysięcy z profesjonalnymi, kolorowymi puszkami z logo WOŚP. Nie było śmiałka, który na początku lat 90. XX wieku, byłby w stanie przewidzieć tak gigantyczny rozwój inicjatywy.

Rozkwit solidarności społecznej i czas wielkich zmian w polskiej służbie zdrowia

Trzydzieści dwa lata aktywności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbiegło się z czasem wielkich zmian w polskiej służbie zdrowia, która w pierwszych latach transformacji ustrojowej i wychodzeniu z szarości komunizmu miała ogromne braki prawie w każdym aspekcie. Inicjatywa Owsiaka trafiła zatem na niezwykle podatny grunt, który potrzebował każdej formy pomocy.

1994 rok - 2. Finał WOŚP. Teodor Walczak/PAP

Od początku WOŚP nie bała się wchodzić na nieznane. Rok po pierwszym finale Orkiestra zakupiła 160 inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały rozwój neonatologii w Polsce. Jak wspominają organizatorzy, "sam ich zakup był bardzo ryzykowny i odważny, bo za społeczne pieniądze wprowadziliśmy kompletnie nieznane urządzenia do polskich szpitali".

Już w 1995 roku rusza pierwszy zakupiony przez Orkiestrę rezonans magnetyczny. Latem WOŚP wychodzi z coraz to nowymi inicjatywami, bo już w lipcu 1995 roku w ramach podziękowania wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym styczniowe finały rusza 1. Przystanek Woodstock, który organizowany jest do dziś (choć pod nazwą Pol'and'Rock Festival).


WOŚP bije kolejne rekordy i przekracza granice Polski

W ciągu kilku lat WOŚP stała się nie tylko instytucją zbierającą środki na cele charytatywne, ale także jednym z najważniejszych elementów kultury społecznej w Polsce. Każdego roku organizacja angażuje się w projekty edukacyjne i profilaktyczne, które mają na celu poprawę stanu zdrowia publicznego nad Wisłą, promuje zdrowy tryb życia i edukację medyczną. W ciągu tych lat WOŚP wsparła szpitale, przychodnie czy domy dziecka. Sam program "Ratujemy i Uczymy Ratować" dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, dzięki temu wszystkie dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy. A żaden inny kraj nie wprowadził do szkół na tak ogromną skalę nauki podstawowych czynności ratujących życie.

Ogromna popularność WOŚP sprawiła, że inicjatywa przekroczyła granice Polski. Coroczne finały odbywają się w wielu miejscach na świecie. W 2002 roku Orkiestra miała już siedem zagranicznych sztabów (Trypolis, Berlin, Ateny, Nowy Jork, Chicago, Toronto, New Jersey) i bezpośrednie łączenia telewizyjne z Nowym Jorkiem i Atenami. Dziś tych sztabów zagranicznych jest 87 w 25 krajach!

Także pomoc WOŚP wychodziła poza granice Polski. Podczas 7. finału zorganizowano transport lekarstw dla uchodźców z Albanii. - Uparliśmy się i lekarstwa dostarczyliśmy bezpośrednio do obozu uchodźców, chociaż w ogólnym bałaganie cały czas próbowano nam je zabrać – wspominają organizatorzy. Rok 2005 to pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance, a obecnie Orkiestra wspiera także broniącą się Ukrainę czy ofiary trzęsienia ziemi w Turcji.

Podbój polskich mediów

Wielki sukces WOŚP nie byłby możliwy bez udziału polskich mediów. Finały pokazywane na przestrzeni lat w TVP i TVN przyciągnęły do Orkiestry miliony Polaków. Od 2015 roku WOŚP wspierają także wszystkie lokalne telewizje, rozgłośnie radiowe oraz dzienniki i czasopisma. Każdego roku o Orkiestrze ukazują się tysiące artykułów prasowych i ponad milion wzmianek w internecie. Sama strona WOŚP odnotowuje blisko 6 milionów odsłon każdego roku. Ten medialny szturm potwierdzają badania Brand Asset Valuator. Wynika z nich, że od 2013 roku WOŚP jest najbardziej rozpoznawalną marką nad Wisłą.

Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny blisko 2 mld złotych i kupiła ponad 71 tys. urządzeń. Ta historia nadal się rozwija, ponieważ 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 28 stycznia. W tym roku Fundacja chce kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych.


PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej