Eksport ukraińskiego zboża do Polski. Warszawa szuka porozumienia z Kijowem
Polska i Ukraina pracują nad mechanizmem licencjonowania ukraińskiego eksportu do naszego kraju. W tej sprawie w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się robocze spotkanie zespołów eksperckich z obu państw.
2024-01-25, 17:23
"Strona polska zwróciła uwagę, że zakaz importu zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do Polski został wprowadzony w ubiegłym roku, w wyniku nadmiernego napływu tych towarów do naszego kraju i braku rozwiązania problemu na poziomie Unii Europejskiej. Obecnie Komisja Europejska wspiera osiągnięcie dwustronnego porozumienia z Ukrainą" - przekazał resort rolnictwa.
Rozmowy będą kontynuowane
Ukraińscy eksperci podziękowali Polsce za dotychczasowe wsparcie podkreślając przy tym, że nie jest intencją Ukrainy, by eksport pochodzących z niej towarów przyczyniał się do problemów polskich rolników.
"Przedstawiciele ukraińskiego resortu rolnictwa zaznaczyli też, że obecnie większość towarów rolnych z Ukrainy jest ponownie transportowana przez porty czarnomorskie"- napisano w komunikacie MRiRW.
Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.
REKLAMA
O przyszłości handlu towarami rolnymi
Polska dąży do porozumienia dwustronnego z Ukrainą w sprawie warunków importu artykułów rolno-spożywczych - oznajmił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapowiedział, że na obopólne ustalenia w tej sprawie ma zgodzić się Komisja Europejska. Opracowywane reguły handlu mają obowiązywać od czerwca. Wówczas kończy się roczny okres liberalizacji handlu UE-Ukraina.
Dotychczas Polska objęła embargiem import najbardziej popularnych gatunków zbóż. Czesław Siekierski zapowiedział, że na negocjowanej liście ograniczeń znajdą się kolejne towary.
Posłuchaj
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że dwustronne rozmowy z Ukrainą odbywają się za przyzwoleniem Brukseli. Dzieje się tak mimo faktu, iż to ona ma odpowiadać za regulowanie wspólnego rynku Unii Europejskiej.
Posłuchaj
System licencji eksportowych Ukraińcy wdrożyli już między innymi w relacjach z Rumunią czy Bułgarią.
REKLAMA
iar/as
REKLAMA